"Muzyczne Biuro Podróży". Przystanek - Ukraina

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 19:33
Ekaterina Eremenko znana jako daKooka, DakhaBrakha, czy formacja Onuka - w audycji "Muzyczne Biuro Podróży" wybrzmiały głosy gwiazd muzyki ukraińskiej. 
W Czwórce wybrzmiała muzyka rodem z Ukrainy
W Czwórce wybrzmiała muzyka rodem z UkrainyFoto: Shutterstock/Pixel-Shot

W programie "Muzyczne Biuro Podróży" zatrzymaliśmy się tym razem w Ukrainie, by posłuchać najbardziej znanych i lubianych zespołów, które w nowoczesne brzmienia wplatają elementy muzyki etnicznej swojego kraju. W programie wybrzmiały więc nagrania od takich gwiazd jak Odyn V Kanoe, daKooka, Onuka, Dakhabrakha, czy Krutb i Mari Che ba.

Ekaterina Eremenko znana jest szerokiej ukraińskiej publiczności jako daKooka. Od najmłodszych lat kształciła się muzycznie, a dziś z powodzeniem gra na fortepianie. Pierwszą piosenkę napisała w 2011, miała wtedy 18 lat. Cztery lata później ukazała się jej pierwsza płyta Radha". Dziś ma na koncie już pięć krążków, z których ostatni ukazał się w tym roku. To właśnie z tego albumu pochodzą dwa utwory od daKooki, które usłyszeć mogliśmy w "Muzycznym Biurze Podróży". 

Źr. daKooka/YouTube

W programie wybrzmiały także nagrania ukraińskiej grupy Onuka, założonej w 2013 roku przez producenta Jewhena Fiłatowa i wokalistkę Natę Żyżczenko. Nazwa formacji nie jest przypadkowa i stanowi wyraz pamięci i szacunku dla dziadka liderki grupy, ponieważ słowo to po ukraińsku oznacza wnuczkę. Twórczość Onuki to połączenie nowoczesnej elektroniki z ludowymi instrumentami np. trombitą.

Muzycy debiutowali w 2014 roku płytą "Onuka", a dziś na koncie mają dwa albumy długogrające - kolejny był krążek "Mozaika" z 2018 roku. Wydali także dwie EP-ki, czyli "Look" i "Widlik". Fani Eurowizji mogą kojarzyć ich gościnny występ w finale w 2017 roku. W audycji zagraliśmy dwa numery tej formacji.

Źr. Onuka/Na Samoti

W programie wybrzmiały także nagrania takich artystów jak Krutb, Tik Tu czy Mari Cheba. Pojawiłą się też grupa DakhaBrakha. Ci muzycy mówią o sobie, że grają "etno - chaos". Pochodzą z Kijowa, a nazwa ich grupy w języku staroukraińskim języku oznacza "dawać - brać".

Jak podkreślał gospodarz audycji Patryk Grabowski, te słowa dobrze charakteryzują ich muzykę. Artyści czerpią bowiem z tradycji z całego świata, ich instrumentarium pochodzi z Indii, Afryki, Australii, krajów arabskich, ale etniczne brzmienie jest mocno zakorzenione w muzyce ukraińskiej.

Posłuchaj
53:11 2022_02_26 16_06_48_PR4_Muzyczne_biuro_podrozy.mp3 Muzyczne Biuro Podróży - muzyka rodem z Ukrainy (Czwórka) 

Źr. Mari Cheba/Lotosi

***

Tytuł audycji: Muzyczne Biuro Podróży

Prowadzi: Patryk Grabowski

Data emisji: 26.02.2021

Godzina emisji: 16.05

kd

Czytaj także

Córy Mary i ich "Księga Pieśni. Rok Obrzędowy Słowian i Bałtów" - muzyka wszechsłowiańska

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 10:00
- Zależy nam na tym, by nie odtwarzać dokładnie ludowych utworów, więc dodajemy do nich własne aranżacje. Nasze pieśni to muzyka "wszechsłowiańska" - mówiły Beata Klimowicz-Kowalska i Aleksandra Kowalczyk, wokalistki formacji Córy Mary. Światło dzienne ujrzał ich krążek "Księga Pieśni. Rok Obrzędowy Słowian i Bałtów".
rozwiń zwiń