"Ganbare!" - obraz Japonii po katastrofach

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2016 12:00
Katarzyna Boni pokazuje współczesną Japonię, w której motywujący okrzyk "ganbare" - "dasz radę, trzymaj się" dla wielu jest już nie do zniesienia.
Audio
  • O książce "Ganbare! Warsztaty umierania" opowiada jej autorka Katarzyna Boni (Pani tomu/Czwórka)
W Ganbare Warsztaty umierania Katarzyna Boni opowiada o ludziach, którzy pięć lat po trzęsieniu ziemi, tsunami i wybuchu w elektrowni jądrowej próbują poradzić sobie w nowej rzeczywistości (zdj. ilustracyjne)
W "Ganbare! Warsztaty umierania" Katarzyna Boni opowiada o ludziach, którzy pięć lat po trzęsieniu ziemi, tsunami i wybuchu w elektrowni jądrowej próbują poradzić sobie w nowej rzeczywistości (zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay.com/Public Domain/cegoh

Okł. książki Okł. książki

"Ganbare! Warsztaty umierania" Katarzyny Boni to opowieść o kraju, gdzie zagrożenie katastrofą stało się normą, a normalne życie jest podszyte widmem śmierci. I o ludziach, którzy pięć lat po trzęsieniu ziemi, tsunami i wybuchu w elektrowni jądrowej próbują poradzić sobie w nowej rzeczywistości. - Określenie "ganbare" było wówczas powtarzane tak często, że ludzie, których te katarstrodfy dotknęły poczuli, że nie chcą już być silni i nie poddawać się. Chcą mieć możliwość przeżycia tego, co się stało - tłumaczyła Boni w Czwórce.

Niektórzy z nich nauczyli się nurkować i wciąż szukają szczątków bliskich na dnie morza. Inni, ignorując zagrożenie, usiłują żyć w napromieniowanym świecie, jakby nic się nie stało. Jeszcze inni rozmawiają z duchami, albo zapisują się na warsztaty umierania. Jaka jest dziś Japonia? O tym katarzyna Boni mówiła w rozmowie z Iwoną Wyciechowską.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzi: Iwona Wyciechowska

Gość: Katarzyna Boni (reporterka, kulturoznawczyni, pisarka)

Data emisji: 29.06.2016

Godzina emisji: 19.00

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Takeshi. Cień śmierci" - miłość i zdrada w średniowiecznej Japonii

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 11:30
Niedawno światło dzienne ujrzała książka Mai Lidii Kossakowskiej pt. "Takeshi. Cień śmierci". - To wcale nie jest krwawa lektura - przekonuje autorka. - Raczej historia o miłości i zemście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Justyna Sobolewska: awantury o literaturę są bardzo przyjemne

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 09:16
- Książka ma wielką konkurencję: internet, gry, seriale - mówi Justyna Sobolewska, krytyczka literacka. - Niektórzy też nie przyznają się, że czytają, bo w pewnych kręgach czytanie nie jest prestiżowe - dodaje.
rozwiń zwiń