Justyna Sobolewska: awantury o literaturę są bardzo przyjemne

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 09:16
- Książka ma wielką konkurencję: internet, gry, seriale - mówi Justyna Sobolewska, krytyczka literacka. - Niektórzy też nie przyznają się, że czytają, bo w pewnych kręgach czytanie nie jest prestiżowe - dodaje.
Audio
  • Justyna Sobolewska opowiada o "Książce o czytaniu" - stanie czytelnictwa, czytelnikach i ich nawykach (Pani Tomu/Czwórka)
- Zajmuję się czytaniem i otaczają mnie osoby czytające - mówi Justyna Sobolewska.
- Zajmuję się czytaniem i otaczają mnie osoby czytające - mówi Justyna Sobolewska.Foto: TVP/PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Statystyki pokazują, że Polak kupuje 1,5 książki rocznie. W porównaniu z Czechami, którzy kupują ich 14, wypada to bardzo marnie. Czwórkowy gość, Justyna Sobolewska twierdzi, że jej zdanie nie jest aż tak źle, a czytelnicze plemię jest bardzo duże.

- O mojej "Książce o czytaniu" wiele osób mówi, że napisałam ją o nich. Taki był mój cel - mówi krytyczka. - Wydaje mi się, że pomogła mi w tym forma osobistego eseju - dodaje.

Autorka twierdzi, że jej książka złożona jest głównie z cytatów (znanych pisarzy, osób zajmujących się czytaniem i pisaniem czy czytelników), jednak to Justyna Sobolewska "zmusza" nas do biegania po księgarniach. Dziennikarka opowiada o różnych typach czytelników: tych idealnych, tych żarłocznych, tych zaginających rogi i malujących po książkach. Zwraca uwagę na osoby "zarażone" czytaniem od dziecka i tych, którzy po pierwszą lekturę sięgają dopiero na emeryturze. W audycji zdradza też, dlaczego czasem ma chęć zamordować autora, awanturować się o lektury czy wyrzucić książkę do kosza.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzi: Iwona Wyciechowska

Gość: Justyna Sobolewska (krytyczka literacka, dziennikarka, autorka książek)

Data emisji: 22.06.2016

Godzina emisji: 19.00

pj

 

Czytaj także

Janusz L. Wiśniewski o tym, dlaczego kradnie historie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 15:00
- Pisanie książek powoduje, że cały czas muszę się uczyć. I muszę słuchać ludzi, żeby mieć prawdziwe historie - wyznaje Janusz Leon Wiśniewski - naukowiec i pisarz, który w ciągu 15 lat wydał ponad 20 powieści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artur Domosławski: wykluczenie niejedno ma imię

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2016 12:46
"Wykluczeni" to zbiorowy portret ludzi bez głosu i reprezentacji, przegranych, poniewieranych i wydziedziczonych. - Nie ma jednej definicji wykluczenia - przekonywał autor książki Artur Domosławski.
rozwiń zwiń