X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zapomniany Honduras - dobrze, że nas tam nie ma

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 14:20
Przez lata jedynym zagranicznym korespondentem w Hondurasie był Alberto Arce. Trudno o nim powiedzieć, że spędzał czas w redakcji, czego dowodem jest książka "Telefon obwieszcza śmierć. Zapiski korespondenta w Hondurasie". 
Audio
  • Jerzy Wołk-Łaniewski, tłumacz opowiada o książce "Telefon obwieszcza śmierć. Zapiski korespondenta w Hondurasie" (Faktofonia/Czwórka)
Uliczka miasta Copan, Honduras
Uliczka miasta Copan, HondurasFoto: Shutterstock/Chrispictures

okładka książki okładka książki

Alberto Arce wyjechał do Hondurasu w 2012 roku, na zlecenie Associated Press, a opuścił go, gdy dla niego zrobiło się niebezpiecznie, bo za dużo tematów rozgrzebał. Pełna trudnych tematów jest też jego książka, która mówi o tematyce narkotykowej, korupcji policji, korupcji politycznej, przestępczości drobnej, ulicznej, gangach, haraczach. Arce pisze o rzeczywistości miejskiej, ale wyjeżdża też na prowincję, gdzie lądują wyładowane kokainą awionetki z Kolumbii. - Tam miejscowa ludność jest zaangażowana w ten proceder - wyjaśnia tłumacz książki Jerzy Wołk-Łaniewski. - Często nawet opłacana jest nie pieniędzmi, a towarem, a włodarze miasteczek są wobec tego bezsilni - dodaje. 

Pracując przy tej książce, czułem, że obcuję z dobrym jakościowo tekstem. Książka jest skondensowana i nie jest to pocztówka Jerzy Wołk-Łaniewski

Gdy Honduras pojawia się na łamach gazet, czytamy o: konfliktach, wojnach, zamachach, przestępczości, narkotykach, zbiorowych grobach. - Honduras bardzo chciałby być zapomniany przez świat i zniknąć z nagłówków wiadomości - mówi tłumacz książki "Telefon obwieszcza śmierć". - Można dziś powiedzieć, że Honduras odpuszczono, jako przypadek beznadziejny. W książce pojawia się wątek, że pompowane tam środki pomocowe trafiały nie tam, gdzie powinny, i pieniądze wspierały miejscowe kartele przemytników - dodaje. 

Alberto Arce to korespondent bezpośredni i uczestniczący. Często narażający się.  

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Jerzy Wołk-Łaniewski (tłumacz książki Alfredo Arce "Telefon obwieszcza śmierć. Zapiski korespondenta w Hondurasie")

Data emisji: 12.01.2019

Godzina emisji: 16.11

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konkurs im. prof. Elżbiety Tarkowskiej. Dominika Klimek wyróżniona

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 17:00
Dominika Klimek, dziennikarka i reportażystka Czwórki, otrzymała w konkursie im. prof. Elżbiety Tarkowskiej wyróżnienie za autorski reportaż "17 lat więcej", przygotowany dla Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na początku była mapa. Michał Milczarek o podróżach "Donikąd"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 16:04
W "Donikąd" Michał Milczarek opowiada o wyprawach na krańce świata: Kamczatkę, Kołymę, do Workuty, Ewenkii, Norylska. To zapiski z miejsc, w których - jak mówi - byt graniczy z nicością.
rozwiń zwiń