Hasankeyf - skalne miasto, którego wkrótce nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 21:29
Małe miasteczko Hasankeyf, położone w większości na kurdyjskim południowym wschodzie Turcji, zamieszkane od 12 tys. lat, jest skazane na zniknięcie.
Audio
  • Hasankeyf. Dlaczego starożytne miasto zniknie pod wodą? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Emrah AKYILDIZ/Shutterstock

Starożytne miasto przykryje sztuczne jezioro

Pochłonie je sztuczne jezioro, będące częścią projektu zapory wodnej Ilisu. Prace inżynierów oraz osób zaangażowanych w tej projekt są bardzo zaawansowane. Największe zabytki są przewożone na ogromnych platformach, jest to bowiem miasto z wielowiekową tradycją. Pierwsi osadnicy pojawili się na tych ziemiach już 12 tys. lat temu. Do dziś zachowały się m.in. forteca z IV w p.n.e. oraz jaskinie, w których niegdyś mieszkali ludzie.

Polacy tworzą dokument o "tonącym" mieście

Grzesiek Piekarski i Natalia Pietsch przyglądają się zmianom w Hasankeyfie już od kilku lat. Przygotowują też film dokumentalny na ten temat. Rozmawiają z mieszkańcami, ale także z uwagą przyglądają się planom "nowego zagospodarowania terenu" starożytnego miasta. - Z początku do Hasankeyf nie jechaliśmy po to, by nakręcić film. To miasto fascynowało nas, odkąd się o nim dowiedzieliśmy. O tym, że miasto ma zniknąć pod wodą dowiedziałem się będąc już na miejscu - opowiadał reżyser filmu o Hasankeyf Grzegorz Piekarski. 

Przesiedlenia i zatopione wioski, by zwiększyć wydajność hydroelektrowni 

Władze administrujące regionem podjęły decyzję, by na przepływającej nieopodal rzece Tygrys wybudować tamę. Ma ona produkować energię dla całej południowo-wschodniej części kraju. Działania w tej sprawie zostały podjęte już kilkadziesiąt lat temu, ale ze względu na regulacje prawne decyzja o przekształceniu biegu rzeki była wielokrotnie odraczana. Mieszkańcy miasteczka mieli czas na opuszczenie swoich domów do 8 października 2019 roku. 

Mimo protestów aktywistów i archeologów niebawem starożytne miasto w całości znajdzie się pod wodą Mimo protestów aktywistów i archeologów niebawem starożytne miasto w całości znajdzie się pod wodą

Zapora, która będzie funkcjonować przez 50 lat ma wspomóc pracę hydroelektrowni, która dzięki niej będzie pracować z maksymalną mocą 1200 MW i stanie się czwartym największym tego typu obiektem w Turcji. - Urzędnicy argumentują, że przekształcenie rzeki wpłynie pozytywnie na mikroklimat regionu, który coraz bardziej pustynnieje - dodawał gość Czwórki. 

W programie mówiliśmy także o tym, gdzie zostały przeniesione zabytki z Hasankeyf, kim byli i dokąd musieli wynieść się mieszkańcy tego miasta, oraz o tym, kiedy i gdzie będziemy mogli zobaczyć dokument o tureckiej Atlantydzie. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi:  Piotr Firan 

Gość: Grzegorz Piekarski (reżyser i współtwórca filmu o Hasankeyf)

Data emisji: 18.02.2020

Godzina emisji: 15.10

ac/kd


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak