Jak to jest być… sąsiadką papieża?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 00:16
Magdalena Wolińska - Riedi to korespondentka Telewizji Polskiej z Rzymu, żona gwardzisty szwajcarskiego i sąsiadka trzech papieży - Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. 
Audio
  • Życie za Spiżową Bramą. Magdalena Wolińska-Riedi o tym, jak zostać sąsiadką papieża (Strefa prywatna/Czwórka)
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Jest autorką książki "Kobiety w Watykanie". Przez ostatnich szesnaście lat sąsiadowała z papieżami. Okna mieszkania dziennikarki wychodziły na Pałac Apostolski i papieskie ogrody. Każdego dnia miała okazję obserwować ich codzienne życie. - Starałam się uzmysławiać sobie, jakie to niezwykłe. Watykan to ograniczone terytorium, zdarzało się, że spotykałam papieża codziennie - mówiła. 

Mieszkanie w bliskim sąsiedztwie papieża to przywilej. Tu trzeba osiedlić się na stałe i przyjąć watykańskie obywatelstwo. Wymagań jest bardzo dużo. Jednym z nich jest np. wyjście za mąż za gwardzistę papieskiego. - Pełniący kilkuletnią służbę gwardzista może wystąpić o zgodę na ślub. Wcześniej, zanim para zamieszkała w sąsiedztwie papieża musiała poczekać, aż inna rodzina wyprowadzi się i zwolni mieszkanie dla kolejnej. Dziś wiele się zmieniło, ale nadal na noc możemy przyjąć tylko najbliższą rodzinę, każdy przyjazd musi być zgłaszany do gubernatora państwa watykańskiego. Osoby z zewnątrz mają też wyznaczone ścieżki, po których mogą się poruszać.

A wszystko zaczęło się od Światowych Dni Młodzieży, najpierw w 1995 roku w Loreto, później w 2000 w Rzymie. - To wtedy wybrałam kierunek studiów (italianistykę, a później historię Kościoła), drogę swojej kariery, miejsce, w którym dziś żyję, to tu poznałam swojego przyszłego męża - opowiadała. - Watykan zawsze był dla mnie synonimem bezpieczeństwa. Nasze dzieci chodzą do tych samych szkół, tworzymy społeczność, która bardzo sobie pomaga - opowiadała korespondentka.

O życiu za Spiżową Bramą Magdalena Wolińska-Riedi opowiadała w rozmowie z Jakubem Jamrozkiem w "Strefie prywatnej".

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Magdalena Wolińska-Riedi (dziennikarka, korespondentka Telewizji Polskiej w Rzymie)

Data emisji: 7.03.2020

Godzina emisji: 20.06

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak