Kapitan i trener AZS AWF Warszawa o stanie polskiego rugby

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2025 10:59
Choć rugby pozostaje w cieniu swojego młodszego brata, czyli piłki nożnej, ta dyscyplina jest niezwykle popularna na całym świecie, a w Polsce ma także oddaną rzeszę zawodników i kibiców. W "Rozgrzewce" rozmawialiśmy z kapitanem i trenerem sekcji rugby AZS AWF Warszawa o sytuacji tego sportu w naszym kraju.
Rugby
RugbyFoto: Shutterstock

- W tym sporcie każdy może grać; każdy, kto ma chęć. Nie trzeba być wielkim, ani szybkim. Oczywiście trzeba mocno pracować, być sprawnym, ale sprawność też się buduje - mówi o rugby argentyński trener męskiej sekcji rugby AZS AWF Warszawa Julio Brzeziński.


Posłuchaj "Rozgrzewki" o rugby z Julio Brzezińskim i Jakubem Grzybowskim


Rugby w Polsce

Rugby nie jest popularnym sportem w Polsce, a wiele drużyn zmaga się z brakiem młodych zawodników. Jak uważa gość Czwórki, w Polsce największą szansą na pozyskiwanie nowych zawodników rugby jest dawanie szansy osobom, które trenują inne dyscypliny. To kwestia bardzo niskiej popularności tego sportu w naszym kraju. - Kiedy zacząłem trenować było nas 15, teraz jest ponad 50 na treningach - dodaje trener.



- Ja akurat na AWF do sekcji rugby przyszedłem trochę po znajomości, trochę spontanicznie. Mnie akurat nikt nie podbierał, bo ja trenowałem za młodu kajakarstwo klasyczne - opowiada Jakub Grzybowski, kapitan AZS AWF Warszawa. - Jak ja przychodziłem do sekcji, bo jestem troszkę dłużej niż Julio, to w ogóle nie było rugby piętnastoosobowego u nas. Jeździliśmy na turnieje siódemkowe jako taka zbieranina leśnych dziadków, ja tam byłem małolatem - mówi gość Czwórki.

Kolejnym z czynników, który wpływa na niską popularność rugby jest częstotliwość kontuzji, które na przestrzeni całego sezonu nie omijają praktycznie nikogo. - To jest sport bardzo kontaktowy. Jak dołożysz do tego, że zderza się sto kilo i sto kilo biegnące w przeciwnych kierunkach; prosta fizyka, coś musi się popsuć - twierdz Grzybowski. - Jest dużo kontuzji, ale nie aż tak. Jeśli zawodnik może grać do 40 roku życia, to znaczy, że te kontuzje nie są poważne. Gdyby były aż tak poważne, to nie przeżyjesz dwudziestu paru lat na boisku - dodaje Julio.

Zobacz także:



Odmiany rugby 

AZS AWF Warszawa prowadzi drużyny rugby piętnasto- i siedmioosobowe. Zawody z większą obsadą zawodników to klasyczna odmiana tego sportu, w której rywalizuje się 80 minut z przerwą w połowie.



Rugby siedmioosobowe to pomniejszona wersja normalnego rugby, choć rozgrywana jest na pełnowymiarowym boisku; połowa trwa zaledwie siedem minut, a w jednej drużynie występuje tylko siedmiu zawodników. Od 2016 roku rugby siedmioosobowe jest sportem olimpijskim, zaś odmiana piętnastoosobowa nadal nie została wpisana w program igrzysk.

***

Tytuł audycji: Rozgrzewka

Prowadzi: Piotr Galus

Goście: Jakub Grzybowski (kapitan AZS AWF Warszawa Rugby), Julio Brzezinski (trener drużyny męskiej)

Data emisji: 30.06.2025

Godzina emisji: 16.15

kajz

Czytaj także

CrossFit Games - mistrzostwa świata crossfitterów

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2025 12:16
Bartek Lipka, jeden z najlepszych polskich crossfitterów w historii, opowiedział w "Rozgrzewce", jak wyglądają najważniejsze zawody w tej dyscyplinie, a także przedstawił historię własnego, pionierskiego klubu CrossFit w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alicja Cieloch: rower jest fantastycznym sposobem na to, żeby odkrywać nowe miejsca

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2025 17:50
Z okazji Światowego Dnia Roweru Piotr Galus rozmawiał z Alicją Cieloch - pasjonatką dwóch kółek, podróżniczką i autorką książki "Polska rowerem. Najlepsze trasy na krótsze i dłuższe wyprawy". Jak nasz kraj wygląda z perspektywy siodełka i gdzie są najlepsze rowerowe szlaki?
rozwiń zwiń