Kirszenbaum jak Wyspiański na mefedronie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 07:00
Na Nowej Tradycji w 2018 wzbudzili zaciekawienie swoimi nieco "paranoicznymi" tekstami. W styczniu wydali nową płytę. Zapraszamy na spotkanie z duetem Kirszenbaum.
Kirszenbaum
KirszenbaumFoto: Wojciech Kusiński/PR

Krakowski duet ożywia postfolkowe zgliszcza, wyznacza im świeże kierunki i wrzuca prosto na loopery, ze słowiańskim przytupem zderzając Toma Waitsa i Junip. Zola krzyczy na klezmerów, Henry Miller tańczy z Muminkami, a efektem jest melancholijna intertekstualna karuzela. Kierkegaard pisał o nich: "To chyba jazz". Nic bardziej mylnego.

Kirszenbaum | Wolni ciutludzie [live at Otwarta Pracownia Jazdów] / Kirszenbaum

Kirszenbaum to wspólne przedsięwzięcie Kacpra Szpyrki (filozofa, księgarza i skrzypka, który nagrywał m.in. z HellHaven) oraz Jakuba Wiśniewskiego (anglisty, muzyka i techwritera), których uprzednia współpraca w zespole Pora Wiatru zaowocowała ponad 150 koncertami, występem w finale programu Must Be the Music, główną nagrodą polskiej edycji Festiwalu Emergenza, serią crowd-fundingowych koncertów w tramwajach czy występem na niemieckim Taubertal Festival.


Posłuchaj także:

Sprawdź także
kondraccy Fot. Jakub Szymański 04 1200.jpg
Kondraccy z płytą "Życie roju". Krążek, który nagrała natura

W warstwie muzycznej, mocno eklektyczny styl projektu oparty jest na bliskiej współpracy gitar, post-rockowych skrzypiec i nagrywanych na żywo loopów. Wszystko to składa się na współczesną i bardzo specyficzną interpretację słowiańskich, klezmerskich i anglosaskich folków, podlaną dynamicznym, szepcząco-krzyczącym duetem wokalnym. Wprawne ucho wychwyci wpływy takich artystów jak Fink, Andrew Bird, Warren Ellis, późny Tom Waits czy wczesny Nick Cave, wprawne oko dostrzeże zabawę mniej lub bardziej klasycznymi pozycjami kina niemego, wczesnego kina SF i innych, a wprawny czytelnik dopatrzy się intertekstualnej żonglerki nawiązaniami literackimi w warstwie tekstualnej, od Alberta Camusa i Franza Kafki, przez Tove Jansson i Gombrowicza, po samego Terry’ego Pratchett. 

W styczniu 2021, nakładem Karrot Kommando ukazał się drugi album duetu, zatytułowany "Się" - karrot.pl/sie. Materiał zarejestrowany został przez Andrzeja Giegiela (Pablopavo i Ludziki) i Roberta Nastala (Nosowska), wyprodukowany przez załogę Studio AS One, a poetycko i wokalnie udzielił się gość specjalny: Marcin Świetlicki. O tym wydawnictwie muzycy opowiedzą w poniedziałkowe popołudnie. 

***

Na "Muzyczny Lunch" w poniedziałek (01.03.) po godz. 13.00 zaprasza Bartek Koziczyński.

ul

Czytaj także

Panieneczki: do folkowych inspiracji dodałyśmy punkowy pazur

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 16:20
Pochodzące z Bydgoszczy neofolkowe Panieneczki od kilku lat pasjonuje historia ziemi kujawskiej. Na najnowszej EP-ce wracają do opowieści o dojrzewaniu i kobiecości, ale prezentują je w nowej formie.
rozwiń zwiń