Panieneczki: do folkowych inspiracji dodałyśmy punkowy pazur

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 16:20
Pochodzące z Bydgoszczy neofolkowe Panieneczki od kilku lat pasjonuje historia ziemi kujawskiej. Na najnowszej EP-ce wracają do opowieści o dojrzewaniu i kobiecości, ale prezentują je w nowej formie.
Audio
  • Co słychać u Panieneczek? (Stacja Kultura/Czwórka)
Panieneczki i Kasia Dydo
Panieneczki i Kasia DydoFoto: Czwórka/Karina Terzoni

Ciężko nam się powstrzymać od wcielania w życie pomysłów, które przychodzą nam do głowy Panieneczki

- Nowe piosenki stylistycznie różnią się od wcześniejszych kompozycji. Są bardziej z pazurem - opowiadają Anita i Irena. - Idziemy tam, gdzie bezczelność i punkowy zadzior, ale nawet w zespole nie jesteśmy w stanie dojść do porozumienia, jaki jest ten nasz nowy styl - dodają ze śmiechem.

"Opowieści zasłyszane na wiosce - część druga EP" to powrót do szeroko pojętych sprawy damsko-męskich oraz zamążpójścia, który były głównym tematem zainteresowań niegdysiejszych Kujawianek. Wydawnictwo promuje piosenka "Heniuchna". - W pierwotnej wersji ten numer miał być rapowany, teraz za to nieźle buja - opowiadają Panieneczki. - "Heniuchna" przeszedł wiele stylistycznych przeobrażeń, ale ciągle mówi o tym samym, czyli że my dziewczyny potrafimy mówić nie. Chciałyśmy to zrobić jako pojedynek w stylu amerykańskich raperów na kujawskiej wsi, ale ostatecznie nie wyszło to za dobrze - wspominają.

Neofolkowe Panieneczki występowały na największych polskich festiwalach, m.in. Open’er Festival, OFF Festival czy Enea Spring Break. Brały też udział w trasie koncertowej Korteza, jako gość specjalny. Jakie opowieści Panieneczki zasłyszały na wiosce? I co planują na przyszłość? zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: zespół Panieneczki w składzie: Anita Sobiechowska (kontrabas, gitara basowa, syntezatory) i Irena Filuś (skrzypce, śpiew)

Data emisji: 2.12.2019

Godzina emisji: 10.30

kul/ac

Czytaj także

Dziki organizm muzyczny. Pola Chobot, Adam Baran i transblues w stylu Björk

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 16:50
Kiedyś występowali jako Jabłonka, dziś w duecie Pola Chobot i Adam Baran tworzą piosenki, które prostotą i transowością nawiązują do bluesa, często jednak wykraczając poza jego klasyczną formę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Wiraszko o Provinz Posen: tańczymy o niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 13:00
- Wyszliśmy z założenia, że duch tożsamości to więcej niż strzelby, rogatywki i kampanie bitewne. To ciepło, które czuje się w mostku. To to, co kryło się we wnętrzu wielkopolskiej chaty. I o tym właśnie jest Provinz Posen - opowiada Michał Wiraszko.
rozwiń zwiń