Operacja na demówce. Oxford Drama o "You Only See What You Like"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 15:00
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione utwory. Tym razem Martyna Matwiejuk rozmawia z duetem Oxford Drama o piosence "You Only See What You Like". 
Oxford Drama w studiu Czwórki
Oxford Drama w studiu CzwórkiFoto: Czwórka/Mateusz Tomaszuk

Na samym początku tworzenia nowego materiału duży wpływ miał na nas Berlin, w którym spędziliśmy trochę czasu. Słuchaliśmy wtedy "Low" Davida Bowiego i "Achtung Baby" U2 Oxford Drama

Oxford Drama, czyli Gosia Dryjańska i Marcin Mrówka, pochodzą z Wrocławia. W 2015 roku zadebiutowali płytą "In Awe", trzy lata później ukazał się krążek "Songs". W tym roku duet wydał nowy album "What’s The Deal With Time?", na którym znalazł się utwór "You Only See What You Like". - Korzenie tej kompozycji sięgają 2016 roku, ale wówczas brzmiała ona zupełnie inaczej - wspominają muzycy. - Z niektórymi demówkami tak już jest, że z czasem zmienia się ich charakter. Szkic "You Only See What You Like", do którego sięgnęliśmy po latach, bardzo nas zaciekawił. Zaczęliśmy zastanawiać się, jak wyciągnąć z niego to, co najlepsze, a jednocześnie pozbyć się tego, co nam przeszkadza.

Posłuchaj
06:32 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - byl sobie numer 10.06.2021.mp3 Był sobie numer: Oxford Drama "You Only See What You Like" (Muzyczny Lunch/Czwórka) 

"You Only See What You Like" świetnie sprawdza się na koncertach. Podoba się publiczności, a nam daje olbrzymią radość z grania Oxford Drama

Dziś Gosia Dryjańska i Marcin Mrówka zgodnie przyznają, że to ich ulubiony utwór z ostatniej płyty. Dlatego też wydali go jako singiel promujący to wydawnictwo. - Do samego końca ta piosenka była syntezatorowa. Wtedy zainwestowaliśmy w sprzęt, który pozwala nagrywać gitary w bardzo dobrej jakości po podłączeniu do wzmacniacza lampowego - opowiadają. - Zaczęliśmy przegrywać gitarowe ścieżki, a do "You Only See..." stworzyliśmy nowe. I okazało się, że ze starej wersji został nam tylko wokal.

Oxford Drama - You Only See What You Like (Official Video) / Oxford Drama

Jak podkreślają goście Czwórki, na "What’s The Deal With Time?" stworzyli nowy rozdział w swojej historii. - W 2015 roku Oxford Drama była frywolna, ale lubiła mieć wszystko pod kontrolą. W 2021 roku uczymy się łączyć ten perfekcjonizm z intuicją. Daliśmy sobie przyzwolenie na robienie dźwięków, które pojawiają się jako potrzeba chwili. Przyjmujemy je i już nie kombinujemy ze zmianami - dodają artyści.

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotowała: Martyna Matwiejuk

Data emisji: 10.06.2021

Godzina emisji: 13.45

kul

Czytaj także

Coals o lunatykowaniu i melancholijnym trapie

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 16:00
- Granie koncertów jest fajniejsze niż tworzenie muzyki. Co prawda przygotowania do występów są stresujące, za to świadomość, że możemy na scenie realizować marzenia, rekompensuje nam wszystko - mówią członkowie duetu Coals. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olivia Anna Livki: bas jest sercem mojej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 13:00
"Digital Dissidents" to trzeci album Olivii Anny Livki. Na nowej płycie królowa voice'n'bassu zabiera słuchaczy w mroczne i radykalne muzycznie miejsce, w którym, jak dotąd, jeszcze nie była. 
rozwiń zwiń