Konstanty Kostka: lubię minimalizm i improwizację

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 14:30
- "KK 20/21" to w dużej mierze kompilacja "odgrzewanych kotletów", bo wszystkie utwory, które znalazły się na tym wydawnictwie, były już wcześniej publikowane - opowiada Konstanty Kostka. - W ten sposób zamykam pewien rozdział w moim życiu. 
Konstanty Kostka i Piotrek Truszkowski w audycji Noc Rezydentów
Konstanty Kostka i Piotrek Truszkowski w audycji "Noc Rezydentów"Foto: Adam Świetlicki/Czwórka

Muzyka "podręczna"

Oprócz autorskich kompozycji wydawnictwo przynosi także cover Herbiego Hancocka - artysty, który jest jedną z najwiekszych inspiracji Konstantego. - To numer "Alone and I" z pierwszego albumu amerykańskiego jazzmana. Nagrałem go w pandemii, bo i jego tytuł, i vibe samotnych i melancholijnych "rozkminek", oddawał to, co działo się wówczas wkoło mnie - wspomina rozmówca Piotrka Truszkowskiego. - Moja wersja jest syntezatorowa, ale też Herbie Hancock uchodzi za prekursora wykorzystania instrumentów elektronicznych w jazzie. - Wkrótce "KK 20/21" zostanie wydane na kasecie magnetofonowej i nie będzie to pierwszy raz, kiedy artysta korzysta z tego nośnika. W 2019 roku - także na kasecie - ukazała się "Flądra". - W kasecie lubię jej podręczność. W kieszeni miałeś kasetę, a obok - zawieszonego walkmana. To było spoko. Chcę jednak uspokoić słuchaczy, nie będę ograniczać się tylko do tej formy prezentacji swojej muzyki. Zwłaszcza, że niespiesznie rozpoczynam pracę nad nowym materiałem - dodaje gość Czwórki. 

Iskra zapalna dla Klawo 

Konstanty Kostka pochodzi z Gdańska i jest członkiem trójmiejskiej formacji Klawo. Zespół powstał, kiedy Konstanty Kostka został zaproszony do zaaranżowania swojej EP-ki "Flądra" na potrzeby jednego z koncertów - bez użycia samplera, ale za to z całym "live bandem”. Po czterech miesiącach poszukiwań i pierwszych wspólnych próbach okazało się, że nowe pomysły i energia każdego z członków Klawo nadały "Flądrze" zupełnie nowego groove’u.

Konstanty Kostka: tworząc lubię improwizować | Czwórka

Sprawdź też:

Konstanty Kostka - Antek ( "Flądra", Latarnia Rec. 2019) | Latarnia Records

Demokracja i improwizacja

- Połączyłem tych ludzi, bo chciałem z nimi grać, ale nie uważam się za lidera grupy - zaznacza artysta. - W zespole panuje demokracja, choć są momenty, w których chcemy się pozabijać. Wszyscy jesteśmy w równym stopniu odpowiedzialni za to, jak Klawo funkcjonuje, i w naszym przypadku ten system działa. W tej chwili zespół ma na koncie debiutancki album oraz m.in. występ na Czwartej Scenie Czwórki na festiwalu Up To Date w Białymstoku w 2022 roku. 

Zespół Klawo wystąpi na Czwartej Scenie Czwórki na festiwalu Up To Date. Zespół Klawo wystąpi na Czwartej Scenie Czwórki na festiwalu Up To Date.
Posłuchaj
56:42 2023_03_30 22_03_13_PR4_Noc_Rezydentow.mp3 Konstanty Kostka: Hancock, Flądra i Klawo (Noc Rezydentów/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Noc Rezydentów

Prowadzi: Piotr Truszkowski

Gość: Konstanty Kostka

Data emisji: 30.03.2023

Godzina emisji: 22.00

kul

Czytaj także

Michał Anioł: "U" w tytule płyty oznacza wizytę "u mnie"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 12:50
Śpiewa, gra, pisze teksty, komponuje muzykę i szukuje się do fonograficznego debiutu. W Czwórce Michał Anioł opowiada o muzycznych inspiracjach i o tym, jak powstawał krążek "U".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Majkizioom w nowej roli - uczuciowo i sentymentalnie

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 17:30
- Nauczyłem się niedawno i otworzyłem na traktowanie muzyki i treści, jaką ona ze sobą niesie, w sposób lekki i miękki. Jako fraszki, krótkiej i zabawnej formy - opowiada Majkizioom. W takim klimacie powstaje jego nowy album Sex Tape.
rozwiń zwiń