Jazz na luzie. Zespół Klawo z debiutancką płytą

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022 21:00
Są młodzi, zdolni i kochają jazz. - Gramy na luzie, bo dobrze się ze sobą czujemy - mówią członkowie zespołu Klawo, który wystąpi na Czwartej Scenie Czwórki na festiwalu Up To Date w Białymstoku. 
Zespół Klawo wystąpi na Czwartej Scenie Czwórki na festiwalu Up To Date.
Zespół Klawo wystąpi na Czwartej Scenie Czwórki na festiwalu Up To Date. Foto: Paweł Zanio/mat. prasowe

Początki Klawo sięgają drugiej połowy roku 2019, kiedy to Konstanty Kostka został zaproszony do zaaranżowania swojej EP-ki "Flądra" na potrzeby jednego z koncertów - bez użycia samplera, ale za to z całym "live bandem". Po czterech miesiącach poszukiwań i pierwszych wspólnych próbach okazało się, że nowe aranżacje i energia każdego z członków nadała "Flądrze" zupełnie nowego groove’u. Z czasem skład stał się "swoisty i grający swoje po swojemu, choć z wyraźnym echem i reverbem klasyków". - Kostek był iskrą zapalną dla Klawo, to wszystko przez niego - śmieje się Alicja Sobstyl. - Ponad rok temu ukazał się nasz pierwszy singiel "Wdzięczność", a teraz ukazuje się nasz debiutancki album - dodaje Karol Tchórz. 

Brzmienie Klawo opiera się na instrumentach klawiszowych Nord, czyli na "cyfrze". Ale - jak podkreślają rozmówcy Adama Smolarka - dużą wagę przywiązują też do produkcji. - Przede wszystkim zależy nam, żeby muzyka brzmiała organicznie i "na luzie". I myślę, że duża w tym zasługa miasta, w którym tworzymy. Trójmiasto to dla mnie synonim słowa "luz" - dodaje Alicja.  

Zespół tworzą studenci Katedry Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Oprócz Alicji i Karola w Klawo grają także Malina Midera, Tomasz Rafalski, Artur Szalsza i Konstanty Kostka. - Ostatnio powiększyliśmy skład, bo stwierdziliśmy, że potrzebujemy trzech klawiszy. W ten sposób nasz bębniarz stał się klawiszowcem, a do zespołu dołączył perkusista Jakub Krzanowski - opowiadają goście Czwórki. - To była bardzo dobra decyzja, bo bębny to jednak duch zespołu, a Kuba wniósł do Klawo dużo wigoru.

Klawo - 01.06 | Coastline Northern Cuts

Materiał z debiutanckiej płyty Klawo będzie można usłyszeć m.in. na Up To Date Festival w Białymstoku. Zespół wystąpi na Czwartej Scenie Czwórki - obok Miłego ATZ, formacji Swayzee, Pepe., Szafrana i 1988 z Ruletą - SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY >>>

Posłuchaj
09:05 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - 13.07.2022 klawo.mp3 Klawo z debiutancką płytą. Jak "groovy" XXI wiek? (Muzyczny Lunch/Czwórka)

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Adam Smolarek

Goście: Alicja Sobstyl (wokal i wiolonczela), Karol Tchórz (trąbka)

Data emisji: 13.07.2022

Godzina emisji: 13.45

kul

Czytaj także

Próżnia o płycie "Najprawdopodobniej": berlińska przygoda i opowieść o samotności

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 14:00
Próżnia to melancholijna, wrażliwa i osobista odsłona Filipa Hävekera. Członek trójmiejskiego kolektywu UNDADASEA właśnie wydał solowy album zatytułowany "Najprawdopodobniej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdynia i okolice. Teren Kaszubów i muzycznej współpracy

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 14:24
Poszukiwanie nieodkrytych historii Gdyni, ale też śladów zaginionych kultur i mniejszości Pomorza to pasja Michała Miegonia, przewodnika PTTK i muzyka zespołu Kiev Office. Na ostatniej płycie grupy usłyszymy nagranie w języku Słowińców - Kaszubów nadłebskich. 
rozwiń zwiń