Przewijanie wspomnień. Historia kasety magnetofonowej

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 19:40
Na Niemieckiej Wystawie Radiowej w 1963 roku była nowinką technologiczną, kiedy pojawił się walkman, stała się nieodłącznym elementem ekwipunku nastolatka. Jaką rolę - po 58 latach - odgrywa kaseta magnetofonowa?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/B. Godart

Zaczęło się od Depeche Mode

Robert - student mechatroniki - jest posiadaczem walkmana, którego zdarza mu się słuchać do dziś. - Urodziłem się w latach 90., kiedy kasety odchodziły do lamusa. Zainteresowałem się nimi przez przypadek, właśnie dzięki walkmanowi. Zacząłem na nim słuchać nagrań Depeche Mode - wspomina. 

Posłuchaj
10:47 CZWÓRKA TOP - kaseta 15.11.2021.mp3 Kasety magnetofonowe - zabytek czy nadzieja przyszłości? (TOP/Czwórka) 

Ołówek do nawijania


Zobacz
Michael Jackson Thriller shutter 1200 Blueee77.jpg
Winylowe białe kruki - "Thriller" Michaela Jacksona w Czwórce

Kasety miały to do siebie, że się zacinały, od ciągłego słuchania traciły na jakości dźwięku, a do nawinięcia regularnie wypadającej z nich taśmy niezbędny był ołówek. - Kiedy taśma została wciągnięta do magnetofonu, należało natychmiast przerwać odtwarzanie i delikatnie ją wyciągnąć, żeby nie pognieść. Ołówek był bardzo w tym pomocny, bo pozwalał szybko zwinąć taśmę do kasety - wyjaśnia Mariusz, pasjonat starych technologii.

Posłuchaj także:

Kasety gonią winyle


Zobacz
kaseta taśma muzyka 1200x660.jpg
Renesans kaset magnetofonowych trwa. Dlaczego za nimi zatęskniliśmy?

Cezary Molski założył fanpage Muzeum Kaset, który zrzesza miłośników starych technologii audio. - Postęp związany z kasetami cały czas jest, a my współpracujemy z firmą z Krakowa, która produkuje je nieprzerwanie od 31 lat. Dziś są to prawdziwe dzieła sztuki - opowiada. - Kaseta goni płytę winylową. W swoim tempie, ale konsekwentnie. Pojawia się też coraz więcej osób, które są zainteresowane tym nośnikiem. Z tej formy wydawania muzyki korzystają też zespoły, które prócz streamingu, CD i winyli do dzielenia się nową muzyką chętnie wykorzystują magnetofonową kasetę. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 15.11.2021

Godzina emisji: 18.14

kul

Czytaj także

"Ups!". Co wydarzyło się na planie klipu Mery Spolsky?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 14:40
Piosenka "Ups!" znalazł się na wydanej w 2019 roku płyty "Dekalog Spolsky". Był to drugi album w dorobku artystki, który wytyczył nowy rodział jej działalności. - Znudził mi się słodki synthpop, pokochałam analogowe eksperymentowanie, także w warstwie wizualnej - wspomina Mery Spolsky.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wrona o "Double Tap": zawsze chciałam nagrać kolorowego cyberpunka

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 10:32
- Klip utrzymany jest w stylistyce gamerskiej, futurystycznej, jest trochę cyberpunkowy. Ten pomysł przyszedł mi do głowy już dawno temu - opowiadała w rozmowie z Czwórką Weronika "Wrona" Jasiówka.
rozwiń zwiń