Lubelska Noc Kultury 2023. Co będzie się działo?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 17:11
Noc Kultury Lublin 2023 to kilkaset atrakcji: wydarzeń muzycznych, teatralnych, wizualnych i nie tylko, które zaprezentowane zostaną jednej nocy. – Będzie ich tyle, że nie sposób odwiedzić wszystkich - zapewniała w Czwórce Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektor wydarzenia.
Noc Kultury w Lublinie towarzyszy mieszkańcom już od 16 lat. Na zdjęciu: instalacja stworzona z okazji Nocy Kultury w Lublinie w 2019 roku
Noc Kultury w Lublinie towarzyszy mieszkańcom już od 16 lat. Na zdjęciu: instalacja stworzona z okazji Nocy Kultury w Lublinie w 2019 rokuFoto: shutterstock.com

To święto zmienia część miasta na jedną noc w najbardziej romantyczne zakątki Paryża albo Wenecji. - To możliwe. Organizujemy tę noc wraz z Warsztatami Kultury już po raz 17., najbardziej cieszy nas to, gdy publiczność docenia jej uroki - opowiadała Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektor festiwalu Noc Kultury Lublin. 

Jak wspominała, festiwal ma bogatą historię. - Dawno temu, gdy kultura była jeszcze pozamykana w filharmoniach i innych instytucjach, kilka szalonych osób, aktywistów miejskich i ludzi związanych ze światem kultury, postanowiło pokazać, że ona może być dostępna dla wszystkich. Wówczas artyści wyszli na ulice i wystąpili tam całkiem za darmo. Przez lata impreza się rozwijała, zaczęła opierać się nie tylko na lokalnych artystach, ale i gwiazdach zapraszanych z daleka. Jednorazowy zryw zamienił się w całoroczną pracę i festiwal pełen kultury - opowiadała gość Czwórki. 

Lubelska Noc Kultury odbędzie się w nocy z 3 na 4 czerwca na Starym Mieście. Już widać przygotowania do tego wydarzenia. - I to od dwóch tygodni - mówiła Joanna Wawiórka-Kamieniecka. - Powstaje m.in. olbrzymia, monumentalna konstrukcja wyplatana z wikliny. Są to olbrzymie łuki, tego obiektu nie można przeoczyć. 

Sprawdź także:

Wydarzenie ma inspirować do odkrywania Lublina na nowo, do wyboru będzie kilkaset wydarzeń. - Motywem przewodnim tegorocznej odsłony będzie hasło "Połącz kropki". To mrugnięcie okiem w stronę tego, jak wygląda organizacja tej nocy i jednocześnie jej odbiór przez publiczność. To niezliczona ilość współpracy, a potem ludzie, uczestnicząc w tych wydarzeniach, łączą kropki. To trochę stresujące, bo nie sposób zobaczyć wszystkiego - opowiadała. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Noc Kultury (@nockultury)

Tegoroczna Noc Kultury ma być blisko natury. - Zostanie m.in. rozłożona żywa, świeżutka trawa, po której będzie można stąpać. Stanie też 7-metrowe drzewo, po którym następnego dnia nie będzie śladu. Będą też inspiracje naturą, światem owadów - opowiadała gość Czwórki. - W jednym z podwórek pojawią się krwiożercze "Kwiaty zła" i trzeba będzie uważać, by nie dać się pożreć. Odbędzie się też spektakl teatralny pt. "Bluszcz". Powstaną niezwykłe rzeczy, stworzone specjalnie na tę noc - opowiadała Joanna Wawiórka-Kamieniecka.

Posłuchaj
18:08 lublin_PR4_AAC 2023_05_31-10-15-53.mp3 Co będzie się działo podczas tegorocznej lubelskiej Nocy Kultury? (Stacja Kultura/Czwórka)

Na placu Litewskim pojawi się mapping pt. "Arka". - Ten projekt powstał w czasach pandemicznych, więc pokażemy go dopiero w tym roku. Symboliczna arka wywozi nas w lepszą przyszłość, pełną nadziei i piękna. Mapping jest niezwykle barwny, kolorowy i wzruszający - opowiadała gość Czwórki. Oczywiście nie zabraknie także atrakcji teatralnych i wydarzeń muzycznych. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Joanna Wawiórka-Kamieniecka (dyrektor festiwalu Noc Kultury Lublin)

Data emisji: 31.05.2023

Godzina emisji: 10.14

kd