"Superorganizm. Czy ciało ma granice?". Wkrótce Festiwal Przemiany

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 14:00
To prawdziwa gratka dla fanów nauki, już niedługo rozpocznie się Festiwal Przemiany. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem "Superorganizm. Czy ciało ma granice?". - Już po raz 13. zapraszamy do Centrum Nauki Kopernik na intensywne trzy dni - mówi Katarzyna Nowicka, rzeczniczka prasowa CNK.
Festiwal Przemiany odbywa się w Centrum Nauki Kopernik
Festiwal Przemiany odbywa się w Centrum Nauki KopernikFoto: shutterstock/Artur Bogacki
  • W dniach 6-8 października w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Przemiany.  
  • Hasłem tegorocznej odsłony festiwalu jest "Superorganizm. Czy ciało ma granice?”.
  • W programie festiwalu wystawa, spotkania z ekspertami, panele dyskusyjne, debaty, a także koncerty, performance i filmy. 

Festiwal Przemiany. Jakie jest hasło tegorocznej edycji wydarzenia?

Festiwal Przemiany odbędzie się w dniach 6-8 października w Centrum Nauki Kopernik. Hasłem tegorocznej odsłony festiwalu jest "Superorganizm. Czy ciało ma granice?".

Jak można przeczytać na stronie organizatora, mianem superorganizmu określa się np. kolonie owadów społecznych (mrówek, pszczół), w których przedstawiciele tego samego gatunku wspólnie dbają o dobrostan swojej społeczności. - Z ludźmi jest podobnie. Choć nie rodzimy się jako robotnice czy żołnierze, wykonujemy pracę, z której korzysta społeczeństwo. Same nasze ciała również można nazwać superorganizmami - mówi gość Czwórki. - Nie tylko dlatego, że to doskonale działające maszyny. Są także domem dla tysięcy różnych gatunków bakterii, które tworzą unikatowy mikrobiom, pomagający nam w prawidłowym funkcjonowaniu.


"Superorganizm" - nowe technologie i medycyna

Jak zauważa rozmówczyni Adama Smolarka, coraz więcej o sobie wiemy. Dzięki osiągnięciom nauki i techniki możemy dogłębnie poznawać ludzki organizm, badać go, odkrywać nowe terapie i metody usuwania "usterek". - Zgromadziliśmy takie dzieła, które nawiązują do superorganizmu, albo są też połączeniem wykorzystania różnych technik. Chcemy, żeby superorganizm był jeszcze bardziej super w przyszłości i to ma przełożenie na to, co się dzieje w świecie medycyny i w świecie nowych technologii - tłumaczy rzeczniczka CNK. - Te wszystkie działania mają spowodować, że nasze życie będzie dłuższe, fajniejsze, będziemy zdrowsi i będziemy czuć się lepiej. W związku z tym technologia idzie bardzo, bardzo do przodu i będziemy to pokazywać.Co będzie się działo na Festiwalu Przemiany? 

Oprócz wystawy, w programie wydarzenia znalazły się m.in. spotkania z ekspertami, panele dyskusyjne, debaty, ale także koncerty, performance i filmy. Organizatorzy przygotowali  prawdziwą filmową podróż w głąb ludzkiego ciała, skupiając się na jego możliwościach i granicach, a także na relacji między człowiekiem a jego fizycznością.

- Zobaczymy pięć dokumentów pokazujących różne spojrzenia na ludzką cielesność - zdradza Katarzyna Nowicka. - Będziemy mogli m.in. obejrzeć film "Człowiek deflin" o przesuwaniu kolejnych granic, opowiadający historię nurka głębinowego Jacques’a Mayola, który był inspiracją do nakręcenia filmu "Wielki błękit". Zobaczymy także film "Gładka skóra", który opowiada o kulturystach i tym, jak w ich życiu skóra i w ogóle ciało jest istotne.


Posłuchaj
16:20 Czwórka/Stacja Kultura - Festiwal Przemiany 29.09.2023.mp3 O Festiwalu Przemiany opowiada Katarzyna Nowicka, rzeczniczka prasowa CNK (Stacja kultura/Czwórka)

 

Wstęp na Festiwal Przemiany jest bezpłatny. Uczestnicy wydarzenia  mogą również bezpłatnie zwiedzać wystawę stałą Kopernika "Przyszłość jest dziś". 

 

 ***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek 

Gość: Katarzyna Nowicka (rzeczniczka prasowa CNK)

Data emisji: 29.09.2023

Godzina emisji: 10.15

aw/mat.pras.

Czytaj także

"Człowiek delfin"- niezwykły film o doświadczeniu swobodnego nurkowania

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2023 15:00
Film dokumentalny "Człowiek delfin" to historia freedivera Jacquesa Mayola, który zadziwił cały świat swoimi osiągnięciami. Jego postać była inspiracją dla Luca Bessona, który nakręcił o nim film "Wielki błękit". Teraz dokument o słynnym freediverze można oglądać na jednej z bezpłatnych platform streamingowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żurawie i "Nowa stocznia". Nadchodzi koncertowa intensywność

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 10:00
- Na naszej nowej płycie będzie intensywniej niż na "Poza zasięgiem" - mówi Mateusz Bartoszek i zdradza, że nowy album zespołu Żurawie "Nowa stocznia" usłyszymy już 24 listopada. Wcześniej muzycy wydadzą jeszcze single. 
rozwiń zwiń