"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Czym audycja różni się od programu?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2024 07:00
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" odkrywamy tajemnice języka polskiego. Tym razem zajrzymy do radia, żeby sprawdzić czym słowo "audycja" różni się od "programu".
O tajnikach języka polskiego za kulisami radia.
O tajnikach języka polskiego za kulisami radia.Foto: Shutterstock/Nejron Photo
  • Słowo "audycja" pochodzi od łacińskiego "auditio" czyli "słuchanie". 
  • Wiernym tłumaczeniem tego wyrazu jest określenie "słuchowisko".
  • Audycja jest programem do słuchania, zaś sam program może być także do oglądania.
  • Cykl "Ojczysty - dodaj do ulubionych" powstaje przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Audito znaczy słuchanie

- W skrócie można to ująć tak: każda audycja jest programem, ale nie każdy program jest audycją - wyjaśnia autorka cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" Martyna Matwiejuk. - Słowo "audycja" pochodzi od łacińskiego "auditio" czyli "słuchanie". Jest więc takim programem, który jest przeznaczony do słuchania.

Audycja radiowa, program telewizyjny

Wiernym tłumaczeniem tego wyrazu jest określenie "słuchowisko", które jednak współcześnie oznacza szczególny rodzaj audycji radiowej. - Jeśli zapamiętamy, że mamy audycje radiowe, zaś programy telewizyjne, nie będziemy popełniać błędów - dodaje dziennikarka.

Najstarszą cykliczną audycję na świecie nadaje... Polskie Radio.

Najstarszą cykliczną audycją radiową na świecie jest transmisja hejnału mariackiego z Krakowa. Po raz pierwszy Polskie Radio wyemitowało ten sygnał 16 kwietnia 1927 roku. Aż do II wojny światowej hejnał był nadawany dwa razy na dobę. - Od roku 1927 roku młodziutkie, liczące zaledwie 2 lata Polskie Radio podjęło codzienne transmitowanie hejnału w samo południe wprost z wieży kościoła Mariackiego w Krakowie. Od tego czasu rozbrzmiewa on już na całą Polskę i poza jej granice – wspominał w Polskim radiu dziennikarz Marek Celt.

Posłuchaj
00:45 CZWÓRKA Pierwsze slysze - ojaczysty 13.02.2024.mp3 Audycja - skąd to słowo wzięło się w języku polskim? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

***

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

Kolejnych odsłon będzie można posłuchać we wtorki i czwartki w porannej audycji "Pierwsze słyszę", po godz. 7.30. O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowie Martyna Matwiejuk.

Ojczysty | nowy spot kampanii Ojczysty – dodaj do ulubionych | NCKultury

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

Na kolejne odsłony cyklu we wtorki i czwartki, w porannej audycji "Pierwsze słyszę"po godz. 7.30 zaprosi Martyna Matwiejuk.

mat. prasowe/kul

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". O rolowaniu i traumach z dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2024 07:40
Nie mają liczby pojedynczej i sprawiają problem - w deklinacji i w noszeniu. Skąd w języku polskim wzięły się rajtuzy i dlaczego większość z nas nie chciała nosić rajtuzów?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Co oznacza "szyć komuś buty"?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 08:45
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. Tym razem sprawdzamy, co oznacza "szyć komuś buty". 
rozwiń zwiń