Festiwal "Nowa Tradycja". Deskansenizacja muzyki ludowej

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2024 15:00
"Nowa Tradycja" odmienia słowo "źródła" przez wszystkie przypadki. W tym roku Festiwal Folkowy Polskiego Radia odbędzie się po raz 25. - Na początku artyści inspirowali się nagraniami ludowymi, teraz sami jeżdżą na wieś i uczą się muzyki bezpośrednio od tamtejszych mistrzów - mówi Hanna Szczęśniak z Radiowego Centrum Kultury Ludowej. 
Zespół Odpoczno wystąpi na festiwalu Nowa Tradycja
Zespół Odpoczno wystąpi na festiwalu "Nowa Tradycja"Foto: mat. prasowe
  • Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" odbędzie się w tym roku w dniach 16-19 maja. 
  • To najważniejszy przegląd rodzimej sceny muzyki folkowej i muzyki źródeł. 
  • Organizatorem wydarzenia jest Radiowe Centrum Kultury Ludowej. 
  • Jednym z jurorów tegorocznego konkursu jest dziennikarz Czwórki Marcin "Duże Pe" Matuszewski. 
  • W niedzielę (19.05) o godz. 18.00 w Czwórce odbędzie się retransmisja festiwalowego koncertu zespołu Odpoczno. 

"Nowa Tradycja" - historia polskiego folku

- Działalność Radiowego Centrum Kultury cały czas krąży wokół tradycji, choć statystycznie częściej używamy słowa "źródła" odmienianego przez wszystkie przypadki i robimy to od 30 lat - mówił w Czwórce Piotr Kędziorek dyrektor-redaktor naczelny radiowej Dwójki i RCKL.

- Historia "Nowej Tradycji" to historia polskiego folku - mówi Hanna Szczęśniak z RCKL-u. - Na festiwalu pojawiały się wszystkie największe nazwiska sceny folkowej - czy to w Konkursie Muzyki Folkowej, czy w ramach koncertów. Na przestrzeni tych 25 lat widać też, w jaki sposób muzycy poznawali "źródła". Na początku były to nagrania ludowe pochodzące m.in. od naszych wschodnich sąsiadów czy z tradycji celtyckiej, teraz zakres inspiracji jest ogromny i przywrócony do naszego kraju. Muzycy jeżdżą na wieś i uczą się muzyki bezpośrednio od tamtejszych mistrzów, instrumentalistów, śpiewaczek i śpiewaków.

Posłuchaj
16:51 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - nowa tradycja 15.05.2024.mp3 "Nowa Tradycja 2024" - co w programie festiwalu? (Muzyczny Lunch/Czwórka)

Deskansenizacja muzyki ludowej

Jednym z najważniejszych punktów w programie "Nowej Tradycji" jest Konkurs Muzyki Folkowej. W jego historii było wielu jurorów i wiele spojrzeń na muzykę "źródeł", ale za każdym razem promowali oni innowacyjne podejście do tradycji. W tym roku w obradach weźmie udział Marcin "Duże Pe" Matuszewski, który będzie reprezentował Czwórkę.

- Pojawia się coraz więcej zespołów, które w bardzo współczesny sposób podchodzą do tradycji. To nie są już tylko "grupy rekonstrukcyjne", ale też wykonawcy związani ze sceną elektroniczną albo z rockową alternatywą - mówi Duże Pe. - "Deskansenizacja" muzyki ludowej to według mnie jedyny sposób, który może ją utrzymać realnie przy życiu i przy słuchaczach, bez wsparcia z zewnątrz.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez RCKL (@folk.polskieradio)


Finaliści Konkursu Muzyki Folkowej 

Do konkursu zakwalifikowało się jedenaścioro finalistów, którzy powalczą o Grand Prix, nagrody radiowe: Jedynki, Dwójki oraz Czwórki, a także wyróżnienia w postaci: nagrody publiczności Burza Braw, nagrody specjalnej im. Czesława Niemena. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wręczy nagrodę finansową za interpretację mazurków. Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 17-18 maja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Wstęp wolny.

Opoczno zagra "Dryf". Retransmisja w Czwórce

W tym roku na "Nowej Tradycji" wystąpi m.in. zespół Odpoczno - laureaci konkursu na Folkowy Fonogram Roku 2022 za płytę "Dryf". Odpoczno wypycha odrodzenie polskiego tańca wiejskiego na nowe terytoria, poszerzając ognistość starego, porzuconego świata o odważną, acz zabawną transowość jazzu. Zespół tworzą skrzypek Marcin Lorenc, śpiewaczka Joanna Szczęsnowicz oraz perkusista Piotr Gwadera i gitarzysta jazzowy Marek Kądziela. 

- Moim zdaniem to jedna z najciekawszych płyt ostatnich lat i zespół, na którego występ bardzo czekam, bo rzadko można go zobaczyć na żywo - zdradza rozmówczyni Bartka Koziczyńskiego. Na retransmisję koncertu Odpoczno zapraszamy do Czwórki w niedzielę (19.05) o godz. 18.00.

Odpoczno - Polka Wodna | odpoczno odpoczno

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Goście: Hanna Szczęśniak (Radiowe Centrum Kultury Ludowej), Marcin 'Duże Pe' Matuszewski (dziennikarz Czwórki, juror konkursu)

Data emisji: 15.05.2024

Godzina emisji: 12.15

kul/wmkor