Biegówki dla każdego. Jaki model wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 07:30
Do niedawna kojarzyły się głównie z biathlonem, tymczasem narciarstwo biegowe to sport rekreacyjny, którym może cieszyć się każdy.
Audio
Do uprawiania narciarstwa biegowego najważniejsza jest pogoda... ducha. Śnieg oczywiście też się przyda.
Do uprawiania narciarstwa biegowego najważniejsza jest pogoda... ducha. Śnieg oczywiście też się przyda.Foto: Glow Images/East News

- To forma ruchu na deskach - tłumaczy w "Czwartym Wymiarze" Łukasz Kacprzak z Towarzystwa Narciarskiego "Biegówki". - W formie biegowej narciarstwo rekreacyjne nie ma żadnych ograniczeń. Jeżeli dziecko potrafi już chodzić o własnych siłach, nie ma przeszkód by spróbowało biegać na nartach. Zwłaszcza, że oferta sprzętowa jest obecnie bardzo bogata i każdy powinien znaleźć w niej coś dla siebie.

Zanim jednak zaczniemy kompletować sprzęt, warto pomysleć o ubraniu. Musi być ono w miarę dopasowane, mieć dobrą zdolność oddawania wilgoci na zewnątrz oraz dobrze izolować od wiatru. Najlepiej żeby było wykonane z tkaniny o funkcji przepon jednostronnch. Bardzo ważnym elementem  naszego stroju są także okuklary sportowe.

Jeśli zaś chodzi o wymagania sprzętowe, przed wyruszeniem na trasę musimy skompletować: narty, wiązania, buty i kije.

- Biegówki dobiera się przede wszystkim do masy ciała, ale nie mniej istotna jest ich długość - tłumaczy rozmówca Mateusza Kulika. - Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do nart zjazdowych, to czeka nasz spore zaskoczenie. Narty biegowe są dłuższe, węższe, lżejsze. Powinny być wyższe od biegacza o około 20 cm. Buty są wpinane w wiązania tylko w przodniej części, piętę mamy wolną.

Kiedy mamy już zgromadzone wszystkie elementy wyposażenia biegowego, czas ruszyć w drogę: - Narciarstwo biegowe nie jest trudne, ale trzeba poświęcić kilkanaście godzin, żeby poznać wszystkie podstawy - twierdzi ekspert. - Nawet przy minimalnym treningu człowiek może się nieźle spocić, ale nie należy się zniechęcać.

(kul / ac)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Znudził Ci się rower? Przesiądź się na "poziomki"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 17:00
Dla nich zwykły rower to za mało. Wolą przemierzać ulice pedałując nogami do przodu. Kto? Uczestnicy Ogólnopolskiego Zlotu Rowerów Poziomych, czyli fani "poziomek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bieganie na czasie. Testujemy zegarki sportowe

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 08:00
Początkujący i profesjonalni sportowcy mają poważny zgryz - czym mierzyć czas w trakcie swoich treningów. Pulsometry, stopery, zegarki sportowe z GPS-em? Wszystko zależy od tego, ile chcemy na taki gadżet wydać pieniędzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paralotniarstwo wymaga charakteru

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 16:10
Klaudia Bułgakow - mistrzyni Polski i Świata w paralotniarstwie była gościem "Konturówki". Jej zdaniem w tym sporcie główną rolę odgrywa mentalność.
rozwiń zwiń