Gadżeciarskie samochody na targach w Genewie

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 18:00
- Ta impreza co roku zaskakuje pozytywnie. Tam zawsze się coś dzieje – zachwala w Czwórce Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu "T3". - Jeśli zaś chodzi o design i wygląd samochodów, w tym roku projektanci poszaleli.
Audio
  • Nowości samochodowe, auta najbeczpieczniejsze na świecie i perełki technologiczne na targach w Genewie omawia Marcin Kubicki (Czwórka/Czwarty wymiar)
84. Targi Motoryzacyjne w Genewie 2014
84. Targi Motoryzacyjne w Genewie 2014Foto: PAP/EPA/MARTIAL TREZZINI

Targi Motoryzacyjne w Genewie rozpoczęły się oficjalnie 6 marca 2014 i potrwają 10 dni. To już 84. edycja imprezy, a w tym roku swoje auta i akcesoria do nich przedstawi blisko 250 wystawców z około 30 krajów. W tym roku spodziewanych jest w sumie ponad 140 światowych i europejskich premier.

Zdaniem naszych ekspertów perłami tegorocznej imprezy mogą stać się nowe Skoda i Toyota Aygo. Zaskoczeniem zaś jest Renault Twingo. - Marka w ostatnim czasie próbuje stawiać na nowe technologie, ale nie jestem przekonany do tego, co wprowadzają na rynek - mówi Kubicki i zarzuca francuskiemu koncernowi, że samochody te przypominają… zabawki. - Można się nimi pobawić, ale mam wrażenie, że nie długo - dodaje gość "Czwartego wymiaru" .

Kuba
Kuba Marcinowicz, Marcin Kubicki/fot. Wojciech Kusiński

Trudno znaleźć na targach w Genewie firmę, która od czasu ubiegłorocznej imprezy nie rozwinęłaby skrzydeł. Nowoczesne samochody łączy właściwie jedna wspólna cecha - we wszystkich instalowane są w deskach rozdzielczych ogromne, kilkunastocalowe ekrany dotykowe, które zastępują dotychczasowe liczniki, suwaki i pokrętła. - Boję się tej technologii, bo te urządzenia są bardzo awaryjne - mówi Kubicki. - Często nawet zwykłe tablety, które mamy w domach, działają nie do końca tak, jak powinny. Jeśli będą montowane na stałe w samochodach, ich wymiana stanie się bardzo droga. Poza tym warto zastanowić się, co będzie, jeśli z czasem pojawią się wirusy i nasz komputer pokładowy w samochodzie pokaże nam, że mamy paliwo, a w rzeczywistości będzie inaczej.

Poza tym, jak zgodnie przyznali zarówno Marcin Kubicki jak i dziennikarz Czwórki Kuba Marcinowicz, obsługa takiego "tableta" podczas podróży może zagrażać bezpieczeństwu kierowcy i pasażerów.

(kd, pg)

Czytaj także

Rok 2014 - będzie rewolucja w motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 15:00
Stare przysłowie mówi, że lepsze jest wrogiem dobrego. Zasada ta nie obowiązuje jednak w świecie motoryzacji, gdzie producenci zasypują nas technologicznymi nowinkami i co rusz prezentują nowe modele "wszystkomających" aut.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wodne parkingi nowym pomysłem Stambułu

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 18:54
W Stambule, jak i wielu innych światowych metropoliach, szukanie miejsc do zaparkowania jest prawdziwą zmorą kierowców. Włodarze tureckiego miasta wpadli na pomysł, jak sobie z tym poradzić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

James May i samochody jego życia

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2013 16:57
W czwartkowe popołudnie w Czwórce dowiemy się, jakimi autami lubi jeździć James May z "Top Gear", jak wybrać odpowiedni statyw do aparatu fotograficznego, a także porównamy... słoiki, by jedzenie, które przywozimy po świętach do domu, przetrwało jak najdłużej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twórcy Google stawiają na ekologię

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 19:28
Dziś w przeglądzie tego, czym jeżdżą gwiazdy i ludzie, którym w życiu zdecydowanie sprzyja fortuna, zajrzeliśmy do garaży twórców wyszukiwarki Google - Larry'ego Page'a i Sergeya Brina.
rozwiń zwiń