Rzeczywistość rozszerzona - spójrz na świat pod innym kątem

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2014 07:30
Rzeczywistość rozszerzona łączy dwa światy - rzeczywisty z wygenerowanym komputerowo. Technologia stale się rozwija, a koncerty, które specjalizują się w tej dziedzinie, co i rusz prezentują nam mniej lub bardziej rewolucyjne nowości.
Audio
  • Redaktor naczelny magazynu "T3", Marcin Kubicki, komentuje nowości ze świata technologii (Czwórka/Czwarty wymiar)
Rzeczywistość rozszerzona - spójrz na świat pod innym kątem
Foto: Glow Images/East News

Do tej pory rzeczywistość rozszerzoną mogliśmy spotkać w aplikacjach smartfonowych. Jednak zgodnie z najnowszym trendem coraz więcej firm chce stosować ją w okularach.

- Do tego grona należy koncern Sony, który intensywnie pracuje nad Project Morpheus, czyli okularami do wirtualnej rzeczywistości działającymi z konsolą PlayStation 4 - mówi Marcin Kubicki. - Ma być to zakładany na głowę zestaw z 5-calowym ekranikiem LCD posiadającym wbudowane czujniki, które pozwolą mu komunikować się z konsolą. Okulary wykorzystają autorską technologię dźwięku przestrzennego od Sony, co pozwoli m. in. zidentyfikować odgłosy dobiegające nie tylko z przodu, z tyłu, z lewej i z prawej, lecz także z dołu i z góry. Data premiery urządzenia nie jest jeszcze znana.

W mijającym tygodniu poznaliśmy także szczegóły dotyczące drugiej odsłony Oculus Rift. W Development Kit 2 zwiększono m. in. rozdzielczość wyświetlanego obrazu oraz rozszerzono pole widzenia z 90 stopni na 100 stopni. Producent zapewnia również że zoptymalizowano wyświetlanie obrazu, by użytkownik jeszcze lepiej mógł zagłębić się w świat gry. Oculus Rift 2 można już zamawiać w przedsprzedaży.

Pytanie tylko czy warto? Posłuchaj co na ten temat sądzi ekspert "Czwartego wymiaru".

(kul)

Czytaj także

Konferencja Apple - bez rewolucji, ale na plus

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 16:27
Dwa nowe iPady, dwa nowe komputery i cały szereg usprawnień w oprogramowaniu zaprezentowała firma Apple na specjalnej konferencji prasowej. - Firma z logo nadgryzionego jabłka zagrała na nosie konkurencji darmowym systemem operacyjnym. To był strzał w 10 - podsumowuje redaktor naczelny magazynu "T3".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muszla, bez której trudno się obejść

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 18:00
W Japonii otaczana kultem, w Polsce do niedawna traktowana po macoszemu - toaleta, przybytek stary jak świat, ma bardzo ciekawą historię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeden smartfon na całe życie - czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 10:35
Z badań wynika, że świadomość, że nie mamy ze sobą smartfona jest dla nas równie stresująca jak... przygotowania do ślubu. Dwie trzecie ankietowanych deklaruje, że nie przeżyłoby jednego dnia bez ulubionego gadżetu. To nie przeszkadza nam jednak wymieniać modele na coraz to nowsze. Tylko czy to ma sens?
rozwiń zwiń