Superman i supermoc efektów specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 10:30
Gwiazdorska obsada, świetna oprawa dźwiękowa i spektakularne efekty specjalne - takie jest oblicze nowego Supermana. Obraz "Człowiek ze stali" w reżyserii Zacka Snydera wszedł na ekrany kin w ubiegłym roku. Doczekał się bardzo dobrych recenzji i nominacji do wielu nagród.
Audio
  • Efekty specjalne w Supermanie robią wrażenie. Sprawdź dlaczego! (Czwórka/Czwarty wymiar)
W nowej odsłonie przygód Supermana w tytułowej roli występuje Henry Cavill. Na ekranie partnerują mu m. in. Russell Crowe i Amy Adams
W nowej odsłonie przygód Supermana w tytułowej roli występuje Henry Cavill. Na ekranie partnerują mu m. in. Russell Crowe i Amy Adams Foto: mat. promocyjne/Warner Bros

Urok herosów popkultury polega m. in. na tym, że ich historie, tak jak i mity, wciąż opowiadać można na nowo. Fabularny szkielet pozostaje ten sam, zmieniają się jednak środki wyrazu oraz... efekty specjalne. Tak jest w przypadku "Człowieka ze stali", czyli kolejnej wariacji na temat Supermana. Film według scenariusza Davida S. Goyera wyreżyserował Zack Snyder, a całość wyprodukował Christopher Nolan.

"Batman" - film, w którym wszystko dzieje się naprawdę >>>

Młody chłopiec dowiaduje się, że jest nie z tej planety i posiada nadprzyrodzone moce. Jako młody mężczyzna podróżuje, aby dowiedzieć się, skąd pochodzi i jaka jest jego misja. Wreszcie ukryty w nim bohater musi się ujawnić, żeby ocalić świat przed zagładą i stać się Supermanem - symbolem nadziei całej ludzkości.

- Film w dużej mierze opiera się na obrazie generowanym cyfrowo. Strój Supermana też został tak stworzony - tłumaczy Krzysztof Kalinowski z Polsko-Japońskiej Szkoły Technik Komputerowych. - Peleryna superbohatera jest obiektem cyfrowym, który idealnie wtapia się w wirtualne środowisko. Wcześniej takie rozwiązanie nie było możliwe, ze względu na brak właściwych algorytmów, potrzebnych do wykonania skomplikowanych obliczeń.

Komputerowe rozwiązania zastosowano również w przypadku walki Supermana z mieszkańcami Kryptona. - Aktorzy w tym filmie używani są głównie po to, by zamarkować pewną rzeczywistość - mówi ekspert "Czwartego wymiaru". - Rejestracja ich ruchów służy temu, żeby później, w wirtualnej rzeczywistość, wygenerować działania cyfrowych bohaterów. To oczywiście sprowadza aktora trochę do roli kukły, ale takie są konsekwencje rozwoju technologicznego.

Czytaj także: Mitologia w kinie >>>

W 2016 roku ukaże się kolejny film Zacka Snydera o superbohaterach. Tym razem w jednym obrazie pojawią się Batman i Superman. W rolę Człowieka Nietoperza wcieli się Ben Affleck, Supermanem nadal będzie Henry Cavill. Premiera "Batman v Superman: Dawn of Justice" planowana jest na marzec 2016 roku.

(kul/asz)

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM kino rozrywka
Czytaj także

Godzilla straszy w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 13:00
Narodził się w 1954 roku w japońskiej wytwórni Toho i wystąpił w kilkudziesięciu filmach kinowych. Teraz Godzilla, jeden z najsłynniejszych filmowych potworów, trafił do łódzkiego Muzeum Kinematografii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe Horyzonty to już nie tylko slow-cinema

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 16:00
Wraz z festiwalem Nowe Horyzonty w dyskursie filmowym pojawił się nowy termin "kino nowohoryzontowe". Na początku odnosił się on głównie do produkcji z nurtu slow-cinema, teraz nie ogranicza się do jednego gatunku i dotyczy różnych zjawisk we współczesnej kinematografii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Deląg: kino to mój sposób na życie

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 15:00
Paweł Deląg znany jest m.in. z filmów "Lista Schindlera" i "Szamanka", a także z serialu "Ojciec Mateusz". W Czwórce opowiedział o kulisach aktorstwa i swoim dzieciństwie.
rozwiń zwiń