Prawda o kabrioletach

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2011 19:17
- We współczesnych kabrioletach nie jest już tak zimno i głośno, jest nawet ciszej i cieplej niż w samochodach z dachem – przekonuje dziennikarz motoryzacyjny. Jedna kabriolety nie mają dużo innych zalet.
Audio

Można wyróżnić dwa typy kabrioletów: z miękkim dachem i z dachem sztywnym.

Jak przekonuje Piotr Frankowski, dziennikarz motoryzacyjny, nic w motoryzacji nie ma za darmo, tak więc i z opuszczanym dachem wiążą się pewne korzyści oraz wady. 

Sztywny dach zajmuje ogromnie dużo miejsca w nadwoziu, przez co zmniejsza pojemność bagażnika prawie do zera. Nie wspominając już o tym, ile taki dach waży. Sam mechanizm uruchamiający również dodaje kabrioletom dużo kilogramów.

Z kolei dach miękki, który ma więcej zwolenników, może być składany/rozkładany ręcznie, jak i elektrycznie. Mechanizm w nim zamontowany zajmuje mniej miejsca, ale również zmniejsza powierzchnię bagażową.

Największym problemem kabrioletów jest jednak tzw. sztywność skrętna. Co to oznacza? Dowiesz się słuchając całej rozmowy z gościem "Czwartego wymiaru".

Jak tłumaczy Piotr Frankowski, aby zaradzić tej sztywności trzeba do samochodu "włożyć" mnóstwo materiałów, które go usztywniają. – W przypadku niektórych samochodów są to np. włókna węglowe, które idą pod podłogą samochodu – tłumaczy dziennikarz.

Choć powodują one, że samochód staje się mniej wiotki, to niestety znacznie zwiększają jego ciężar nawet o kilkaset kilogramów! To niesie ze sobą kolejne wady.

Więcej o kabrioletach w rozmowie Kuby Marcinowicza z Piotrem Frankowskim.

ap  

Zobacz więcej na temat: kabriolet Kuba motoryzacja

Czytaj także

Z życia informatyka: transformers z klawiatury (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2011 19:00
Kuba Marcinowicz i Kamil Jasieński znaleźli kolejny nietypowy sposób na wykorzystanie klawiatury komputera, jak również innych jego części. Posłużyły im one do przemiany w... transformersy!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamień i nowe technologie (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2011 19:43
W "Czwartym wymiarze" mówiliśmy o zastosowaniu mechaniki, automatyki i kinetyki w aranżacji wnętrz. A to wszystko w połączeniu z kamieniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstaje nowy elektroniczny przewodnik po Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2011 19:03
Warszawa to nie tylko miasto wielkiego biznesu, albo studenckich imprez do białego rana. Zagraniczni turyści także znajdą tu dla siebie coś ciekawego. - To zdecydowanie świetne miasto, by wypoczywać aktywnie – mówi Robert Klimek ze stołecznego Urzędu Miasta.
rozwiń zwiń