Używasz komórki w samolocie? To może się źle skończyć

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 06:00
Co może stać się w samolocie, jeśli włączymy telefon i zaczniemy szukać sieci? Czy rzeczywiście korzystanie z komórki podczas lotu jest aż tak niebezpieczne? Dotychczas przez telefonujących pasażerów żaden samolot jeszcze nie spadł, ale wcale nie jest to niemożliwe.
Audio
  • Dlaczego nie wolno używać komórek w samolotach?

Telefony komórkowe działają dzięki temu, ze wykorzystują promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie wysokich częstotliwości. Dlatego możemy dzwonić, albo wysyłać SMS-y. – Żeby komórki mogły działać prawidłowo, muszą łączyć się z bazami, czyli przekaźnikami, które znajdują się w całej Polsce i na świecie. Mają więc w sobie nadajniki, które emitują fale – tłumaczy Zbigniew Urbański, dziennikarz, zajmujący się nowymi technologiami. – Siła z jaką działają ich nadajniki, zależy od gęstości przekaźników, które znajdują się w danym mieście. Gdyby przekaźników było więcej, telefony nie musiałyby wyszukiwać ich z taką siłą.

W samolotach są urządzenia pracujące na podobnych zakresach częstotliwości, co telefony. Komórki mogą więc spowodować zakłócenia ich pracy. Problem zauważono w lotnictwie już w latach 90. – Było wówczas szereg spostrzeżeń załóg, które widziały korelację między wystąpieniem zakłóceń urządzeń pokładowych, a pracującymi w przedziale pasażerskim urządzeniami elektronicznymi – opowiada dr inż. Andrzej Witczak z Instytutu Radioelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej. – Ówczesne badania zakończyły się rekomendacjami wydanymi przez władze amerykańskie, by zabronić używania takich urządzeń na pokładach samolotów.

Późniejsze badania potwierdzają ten negatywny wpływ, choć na szczęście według innych badań, żadna z dotychczasowych katastrof nie była spowodowana używaniem telefonu komórkowego na pokładzie przez któregoś z pasażerów.

Dowiedz się więcej, m.in. o tym, gdzie jeszcze nie wolno używać komórek, słuchając całego nagrania audycji "Czwarty Wymiar".

(kd)

Czytaj także

Służbowy, czy prywatny - wszystko w jednym

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 08:00
Masz dwa telefony, jeden służbowy, a drugi prywatny? Teraz jest sposób aby zastąpić je jednym aparatem. Coraz popularniejsze telefony dual SIM intensywnie wkraczają na polski rynek. Jakie modele są dostępne i dla kogo są stworzone?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozwiń działalność z pomocą aplikacji

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 12:00
- Już niedługo żaden biznes nie będzie mógł się obyć bez mobilnych technologii, niestety świadomość małych firm w tej dziedzinie jest bardzo nieduża - uważa Cezary Jóźków, ekspert rynku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z aplikacją mobilną dojedziesz do celu

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 08:30
W "Czwartym Wymiarze” opowiedzieliśmy wszystko o aplikacji, która ułatwia podróżowanie.
rozwiń zwiń