Vulcania. Wybierz się w podróż do wnętrza Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 18:50
Vulcania to nie muzeum, tylko jedyne miejsce w Europie, gdzie można z bliska przyjrzeć się narodzinom i życiu wulkanów. To także wyjątkowy park rozrywki, który powstał na terenie wygasłego pasma wulkanicznego Chaîne des Puys w Masywie Centralnym we Francji.
Audio
  • Zabieramy Cię w podróż do wnętrza Ziemi. Oto Vulcania! (Czwarty wymiar/Czwórka)
Europejski Park Wulkanów we Francji
Europejski Park Wulkanów we FrancjiFoto: wikipedia.org/Slawojar

- Vulcania znajduje się w Owernii. To jest kraina w południowej Francji słynąca z wygasłych wulkanów - opowiada Grzegorz Dzięgielewski z magazynu "Podróże". - Mieści się tam około 80 wulkanów, z których Francuzi postanowili uczynić atrakcją turystyczną i trzeba przyznać, że się im to udało.

Odwiedzający Europejski Park Wulkanów mają do dyspozycji kilkanaście sal tematycznych, w których można dowiedzieć czegoś na temat geologii, skutków erupcji wulkanów oraz zobaczyć wybuch gejzera. Większość atrakcji Vulcanii oraz wszystkie sale wystawowe umieszczone są pod ziemią. Cześć naziemna stanowi jedynie stożek wulkaniczny oraz restauracja. Istnieje tam też możliwość przeprowadzenia eksperymentów pozwalających lepiej zrozumieć zjawiska, które zaszły na naszej planecie.

- Właściciele tego miejsca stawiają na interaktywność i ma to przełożenie na organizowane wystawy, które oddziaływają na widza obrazem, dźwiękiem, dotykiem i zapachem - wyjaśnia ekspert. - Możemy tam zobaczyć m.in. wulkaniczne skały, zdjęcia wybuchów oraz wziąć udział w trzęsieniu ziemi.

Vulcania jest otwarta od marca do połowy listopada. Jeśli chcesz poznać powody, dla których warto odwiedzić to miejsce posłuchaj nagrania z "Czwartego wymiaru".

kul

Czytaj także

"Teomachia": zostań swoim własnym bogiem

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2012 19:31
W tej grze każdy z graczy wciela się w jednego z bogów, występujących w jednej z mitologii - od celtyckiej po grecką. Naszych wyznawców przedstawiają żetony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archiwum Polskiego Radia: w mennicy pieniądze myje się w myjce

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 11:40
W 1766 roku królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu zamarzyła się firma, która będzie bić najpiękniejsze monety na Starym Kontynencie. Dziś Mennica Państwowa to firma z 247–letnią tradycją, której dzieje w Archiwum Polskiego Radia prześledził Dominik Olędzki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosyjska myśl techniczna: все-пилот

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 17:00
Ruskie pierogi, rakieta Proton, kałasznikow, a teraz все-пилот. Rosyjska myśl techniczna dotrzymuje kroku wymogom współczesności, a Czwórka wysłała do Moskwy reportera, który sprawdził jak działa "wsio-pilot".
rozwiń zwiń