Muzeum Komputerów: 4 Cobry, stara Odra

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 18:20
Muzeum Historii Komputerów, które mieści się w Wyższej Szkole Mechatroniki w Katowicach-Szopienicach, stało się celem naszej wyprawy w kolejnej odsłonie cyklu "Pojedź tam!".
Audio
  • Pojedź tam - Muzeum Historii Komputerów (Czwarty wymiar/Czwórka)
Muzeum Komputerów: 4 Cobry, stara Odra
Foto: Glow Images/East News

Choć to muzeum, wszystkie urządzenia nadal w nim działają. Nawet te sprzed kilkudziesięciu lat. Łącznie jest ich 150. Ekspozycja jest w pełni interaktywna. Na komputerach można pracować i grać. A wśród perełek znajdziemy: Cobrę, Odrę oraz gry z lat 70.

- Wystawa podzielona jest na 3 części: od lat 60. do czasów najbliższych współczesności - opowiada Grzegorz Dzięgielewski z magazynu "Podróże". - Najbardziej zaskakują oczywiście najstarsze komputery, które możliwości miały mniejsze niż dzisiejsze smartfony, były za to gigantycznych rozmiarów. Potrafiły zajmować cały pokój i pożerały mnóstwo energii - mówi.

Muzeum Historii Komputerów w Katowicach-Szopienicach to jedyny w taki obiekt muzealny w Europie. Najsłynniejsza placówką tego typu na świecie jest muzeum w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej, które finansuje Bill Gates.

kul

Czytaj także

Muzeum PRL-u: płatki mydlane, fototapeta i sklep, w którym nic nie ma

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 16:30
Żeby wybrać się w tę podróż w czasie nie potrzebny nam wehikuł. Wystarczy bilet do Rudy Śląskiej, bo tam właśnie mieści się Muzeum PRL-u.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak będzić bimber? Dowiesz się w muzeum w Słupsku

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 18:20
200 eksponatów - wszystkie przydatne na miejscu zbrodni. Jeśli chcesz poznać tajniki pracy w wydziale dochodzeniowym odwiedź Muzeum Kryminalistyki w Słupsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie ma ognia bez... muzeum

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 18:00
To jedyne takie miejsce w Polsce, w którym bezkarnie można wzniecać ogień. Zapraszamy do Muzeum Filumenistycznego w Bystrzycy Kłodzkiej.
rozwiń zwiń