Muzeum PRL-u: płatki mydlane, fototapeta i sklep, w którym nic nie ma

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 16:30
Żeby wybrać się w tę podróż w czasie nie potrzebny nam wehikuł. Wystarczy bilet do Rudy Śląskiej, bo tam właśnie mieści się Muzeum PRL-u.
Audio
  • Pojedź do Muzeum PRL-u! (Czwarty wymiar/Czwórka)
Tak w PRL wyglądały sklepy mięsne - półki monopolowych były przeważnie pełne
Tak w PRL wyglądały sklepy mięsne - półki monopolowych były przeważnie pełne

 - Muzeum jest otwierane każdego roku na kilka miesięcy - opowiada Magdalena Fijołek z jednego z biur podróży. - Przekraczając bramę z napisem "Witamy Brać Robotniczą" przenosimy się do zupełnie innego świata.

Muzeum mieści się w czterech budynkach, a każdy z nich jest poświęcony innemu tematowi. Można tam zobaczyć m. in. gabinet pierwszego sekretarza, sklep z pustymi półkami oraz specjalną kapsułę, która przenosi nas do typowego mieszkania z lat 80.

 - To mieszkanie co roku jest zmieniane. Mieliśmy już lata 50. i 60., a w tym roku w naszym domu królują lata 80. - opowiada Monika Żywot, szefowa Muzeum PRL-u. - Głównym elementem wystroju wnętrza jest kiczowata tropikalna fototapeta. Kiedyś symbol luksusu i oznaka, że właściciele znają się na wielkim świecie.

Placówka otworzyła właśnie nowy sezon dla zwiedzających i przygotowała kolejne atrakcje: Fiata 132 z lat 70., film dokumentalny z uroczystego odbierania w Urzędzie Miasta Ruda Śląska dowodów osobistych w 1975 roku oraz wystawę militarną.

Więcej o miejscu, które co roku przyciąga tłumy zwiedzających, dowiesz się słuchając nagrania z "Czwartego wymiaru".

kul

Noc Muzeów 2013 >>>Zobacz, co będzie się działo

Czytaj także

Nawet jeśli UFO nie istnieje, to i tak ma swoje muzeum w Roswell

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 17:40
Był lipiec 1947 roku, kiedy to pewien sprzedawca artykułów żelaznych z żoną zauważyli duży jarzący się przedmiot, który z dużą prędkością przeleciał obok nich. Działo się to nieopodal miasteczka Roswell w stanie Nowy Meksyk i są tacy, którzy do dziś wierzą, że na farmie wylądowało UFO.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz wyczarterować jacht? To musisz wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 18:00
Maj to idealny czas na rozpoczęcie sezonu jachtowego. Zanim jednak zdecydujemy się wyczarterować jacht, warto poznać sekrety pokładu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noc Muzeów 2013: "Burza" w Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 11:25
To już 10., jubileuszowa polska edycja Nocy Muzeów. – Będzie więc warszawska gwara, tango, kuchnia, m.in. flaczki i schab pieczony – wymienia Katarzyna Grabowska w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. – Bo to wielka impreza, kilka godzin stania, więc zadbaliśmy też o podniebienie zwiedzających.
rozwiń zwiń