Na bawełnianym szlaku w Muzeum Fabryki w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2013 18:00
W wakacyjnym cyklu "Pojedź tam!" ruszaliśmy bawełnianym szlakiem prosto do Muzeum Fabryki w Łodzi.
Audio
  • Z wizytą w Muzeum Fabryki w Łodzi (Czwarty wymiar/Czwórka)
Muzeum Fabryki w Łodzi
Muzeum Fabryki w ŁodziFoto: mat. promocyjne/www.muzeumfabryki.com.pl

Zakłady włókiennicze w Łodzi założył Izrael Poznański w drugiej połowie XIX. wieku. W czasach swojej świetności fabryka produkowała miliony metrów tkanin bawełnianych. Teraz w Muzeum Fabryki można poznać dzieje przemysłowej fortuny Poznańskich, rozwój zakładów, technikę produkcji tkanin bawełnianych i codzienną pracę dawnych robotników, a na ekspozycji stałej zobaczyć zdjęcia, dokumenty, filmy, plany architektoniczne, próbki surowców i produktów fabryki.

W Muzeum Fabryki mamy szansę zapoznać się również z długą drogą, którą bawełna przebywa z plantacji, poprzez fabrykę, aż do sklepu z tkaninami.

- Sercem naszego muzeum są krosna, czyli maszyny tkackie - mówi Piotr Prusinowski z Muzeum Fabryki. - Te urządzenia, które się u nas znajdują, są typu angielskiego. Na takich samych maszynach tkali pracownicy zakładów włókienniczych jeszcze za czasów Poznańskiego. I choć krosna mają sto lat, nadal działają. Dzięki temu serce naszego muzeum zwiedzający mogą nie tylko oglądać, ale też usłyszeć, bo specjalnie dla nich je uruchamiamy.

W niedzielę, 25 sierpnia, muzeum zaprasza na wernisaż najnowszej ekspozycji. "Kultura dla robotnika? Fabryczne ścieżki kultury" to opisująca dzieje kultury robotniczej Łodzi od czasów wielkich fabrykantów po dzień dzisiejszy, na przykładzie zakładów przy ul. Ogrodowej. Będzie można ją zwiedzać do połowy listopada.

kul

Czytaj także

Jak będzić bimber? Dowiesz się w muzeum w Słupsku

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 18:20
200 eksponatów - wszystkie przydatne na miejscu zbrodni. Jeśli chcesz poznać tajniki pracy w wydziale dochodzeniowym odwiedź Muzeum Kryminalistyki w Słupsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie ma ognia bez... muzeum

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 18:00
To jedyne takie miejsce w Polsce, w którym bezkarnie można wzniecać ogień. Zapraszamy do Muzeum Filumenistycznego w Bystrzycy Kłodzkiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Komputerów: 4 Cobry, stara Odra

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 18:20
Muzeum Historii Komputerów, które mieści się w Wyższej Szkole Mechatroniki w Katowicach-Szopienicach, stało się celem naszej wyprawy w kolejnej odsłonie cyklu "Pojedź tam!".
rozwiń zwiń