Rok 2014 - będzie rewolucja w motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 15:00
Stare przysłowie mówi, że lepsze jest wrogiem dobrego. Zasada ta nie obowiązuje jednak w świecie motoryzacji, gdzie producenci zasypują nas technologicznymi nowinkami i co rusz prezentują nowe modele "wszystkomających" aut.
Audio
  • Marcin Kubicki z magazynu "T3" opowiada o motoryzacyjnych prognozach na przyszłość (Czwórka/Czwarty wymiar)
Rok 2014 - będzie rewolucja w motoryzacji?
Foto: Glow Images/East News

- Tendencja jest taka, żeby konstruować samochody dużo mądrzejsze od nas. Przede wszystkim po to, żeby zminimalizować ryzyko wypadków - mówi Marcin Kubicki z magazynu "T3". - Najnowszy model Forda, który swoją premierę miał w Barcelonie, został wyposażony w liczne zautomatyzowane systemy wspomagające kierowcę, w tym systemy bezpiecznego parkowania, utrzymywania pojazdu na pasie ruchu oraz w sygnalizację pojawienia się innego pojazdu w martwym polu widzenia kierowcy.

Toyota Motor Corporation na początku grudnia ogłosiła, że jej auta już w najbliższych latach będą posiadały technologię Automated Highway Driving Assist. Pozwoli ona pojazdowi komunikować się bezprzewodowo z samochodem znajdującym się z przodu i dzięki temu utrzymać bezpieczną odległość w czasie jazdy. Po drugie zaś - będzie wspomagać kierowanie tak aby utrzymać pojazd na optymalnej linii jazdy w pasie ruchu. Tym samym, zdaniem fachowców, Toyota ze wszystkich producentów jest najbliżej wprowadzenia na rynek autonomicznego pojazdu.

- W technologicznym wyścigu bierze udział także Volvo, które jako uczestnik programu badawczego, pracuje nad możliwością bezprzewodowego ładowania samochodów elektrycznych z wykorzystaniem zjawiska indukcji elektrycznej - tłumaczy gość "Czwartego wymiaru". - Być może już wkrótce na rynku pojawi się auto ze specjalnych włókien. Dzięki takiemu budulcowi, samochód będzie działał jak bateria. Ale myślę, że takim wynalazkom zaufa dopiero następne pokolenie. Nam się to już raczej.

(kul)

Czytaj także

Jelcz - wielki powrót wielkiej marki

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 18:20
Nasza armia szykuje się do wymiany parku samochodowego i zdecydowała się postawić na polskiego producenta. W ten sposób na ulice, ale najpierw do koszar powróci marka Jelcz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Hołowczyc: zapinaj pasy!

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 07:50
W Polsce jest obowiązek zapinania pasów podczas jazdy. Jedni się stosują, inni starają się omijać ten nakaz. - Żaden kierowca rajdowy nie odważyłby się wziąć udziału w wyścigu, gdyby jego pojazd nie był wyposażony w pasy - mówi Krzysztof Hołowczyc, rajdowiec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamiast samochodów złodzieje kradną... części do nich

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 10:00
Zamiast samochodów złodzieje coraz częściej kradną wyłącznie części. Tych bowiem dużo łatwiej jest się potem pozbyć. Ostatnio rośnie popyt na katalizatory, których wymontowanie jest stosunkowo proste i trwa zaledwie kilkanaście minut.
rozwiń zwiń