Polskie Radio
Section05
Krzysztof Hołowczyc

Krzysztof Hołowczyc: swój pierwszy samochód rozebrałem do śrubki

- To był fiat 125p, którego dostałem od ojca. Od razu rozebrałem skrzynię biegów. To był moment, w którym zacząłem się uczyć, jak i dlaczego działają wszystkie mechanizmy. Ojciec inżynier wszystko mi tłumaczył. Do tej pory to procentuje. Wiem, co dzieje się w maszynie, czuję ją. Pomaga to w testowaniu i ustawianiu samochodu - mówił w Polskim Radiu 24 legendarny rajdowiec Krzysztof Hołowczyc. 
Zobacz więcej na temat:  sporty motorowe Polskie Radio 24

Dakar: "Młody" pokonał wujka i tatę, Hołowczyc jak wino

Eryk Goczał wygrał w Al-Ula w Arabii Saudyjskiej prolog Rajdu Dakar. Ubiegłoroczny zwycięzca imprezy w kategorii lekkich pojazdów SSV tym razem okazał się najlepszy w mocniejszej klasie challenger. Na krótkiej trasie wyprzedził wujka Michała, a 12. był jego tata Marek. Natomiast powracający po dziewięciu latach na dakarowe bezdroża Krzysztof Hołowczyc uzyskał szósty czas wśród kierowców samochodów.
Zobacz więcej na temat:  SPORT Moto sport Rajd Dakar Eryk Goczał Rajdy samochodowe

Baja Poland 2023 - najważniejszy rajd terenowy w Polsce

25 sierpnia rozpoczęła się największa motoryzacyjna impreza Columna Medica Baja Poland 2023. Wyścigi są częścią Rundy Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych Baja. Najlepsi rajdowcy z całego świata zjawili się w Szczecinie, aby pokonać trasę przygotowaną na poligonie wojskowym przy ul. Szafera. Polskie Radio Kierowców objęło wydarzenie patronatem medialnym.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online samochody Rajdy samochodowe wyścigi samochodowe kierowcy

Baja Poland 2023. Krzysztof Hołowczyc wygrał po raz dziewiąty

Załoga Krzysztof Hołowczyc – Łukasz Kurzeja (Mini John Cooper Works) wygrała wszystkie odcinki specjalne rajdu Columna Medica Baja Poland, jednej z eliminacji Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych, i stanęła na najwyższym stopniu podium na koniec imprezy. Dla Hołowczyca to już dziewiąty triumf w karierze na trasie zachodniopomorskiego rajdu.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online Rajdy samochodowe wyścigi samochodowe Szczecin

W weekend startuje 60. Rajd Barbórka. Na trasie najlepsi polscy kierowcy

Przed nami weekend rajdowych emocji, czyli 60. Rajd Barbórka. Na trasach w Pruszkowie, Słomczynie i Warszawie ścigać się będzie 131 załóg, w tym najlepsi kierowcy. Wśród nich rajdowy mistrz Europy, trzeci kierowca jednej z edycji Rajdu Dakar Krzysztof Hołowczyc.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Radio kierowców wyścigi samochodowe samochody Rajdy samochodowe Moto sport sporty motorowe kajetan kajetanowicz

Samochody elektryczne. Jakie są ich wady i zalety?

Samochody elektryczne nieśmiało wyjeżdżają na polskie drogi. W związku z tym od kilku lat trwa dyskusja nad ich wadami i zaletami. Przybrała ona na sile, gdy pod koniec października Parlament Europejski i Rada Europy porozumiały się w sprawie zamknięcia rynku dla nowych aut z silnikami spalinowymi od 2035 roku. Czy to w ogólne będzie możliwe, że zrezygnujemy z benzyniaków i diesla?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Maciej Walecki samochód samochody elektryczne samochody Kuba Marcinowicz Hubert Różyk

TYLKO U NAS Burza po słowach Hołowczyca o "elektrykach". Ekspert: mogą powodować emisje jak auta spalinowe

- Wyprodukowanie, eksploatacja i utylizacja elektrycznego pojazdu mogą powodować emisje podobne lub tylko trochę niższe niż w przypadku samochodu napędzanego silnikiem spalinowym - mówi dr Michał Czepkiewicz. Ekspert z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podkreśla, że tak się dzieje, "gdy stosujemy w tych elektrycznych pojazdach energią wytwarzaną z paliw kopalnych, czyli szkodliwych dla klimatu", a tak jest w całej Europie. Opinia to efekt burzy po słowach Krzysztofa Hołowczyca, który powiedział, że wprowadzanie elektryków "to ślepa uliczka".
Zobacz więcej na temat:  samochody hybrydowe samochody elektryczne POLSKA inwestycje społeczeństwo