"Batman" - w tych filmach prawie wszystko dzieje się naprawdę

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 15:00
Trzy najnowsze filmy o Batmanie, trylogia, nakręcona przez Christophera Nolana, wyglądają - podobnie jak "The Avengers" - na przeładowane efektami specjalnymi. Pozory jednak mylą...
Audio
  • Komputerowe, i nie tylko, efekty specjalne w filmach o Batmanie - materiał Michała Matusa (Czwórka/Czwarty wymiar)
Batman na tle ruin miasta Gotham
Batman na tle ruin miasta GothamFoto: Fragm. plakatu promującego film "Mroczny rycerz" (2008)

Jak przyznaje Bartosz Sztybor, krytyk filmowy, choć w trylogii o Mrocznym Rycerzu jest wiele efektów specjalnych, filmy te wcale nie są pod tym względem rekordzistami w Hollywood. - W "Transformersach" i "Avengersach" liczba scen, stworzonych przy pomocy technik komputerowych, wynosi ponad 2000. W przypadku "Batmanów" nie przekracza ona 600 - mówi ekspert.

Uwagę widzów przyciąga m.in. miasto, w którym rozgrywa się akcja, czyli Gotham City. Stworzono je na podobieństwo Chicago. - W scenach kameralnych, gdy Batman pojawia się samotnie na dachach albo ulicach, niewiele było pracy z komputerem. W znakomitej większości to są autentyczne zdjęcia - opowiada Sztybor. - Inaczej jest w przypadku panoram, które zostały stworzone komputerowo. Graficy budowali imitujące kamienice bryły w 3D, na które potem nakładano specjalne tekstury, by całość wyglądała wiarygodnie.

Czytaj także: "Avengers", czyli superprodukcja naszpikowana efektami specjalnymi <<<

Potężny samochód Batmana, czyli Batmobil również ma swoją historię. By go stworzyć, producenci filmu zwrócili się do amerykańskiej armii z prośbą, o udostępnienie prototypów czołgów i innych pojazdów pancernych. - Potem rozpoczęła się mozolna praca, by zbudować Batmobil, który byłby masywny, a jednocześnie realistyczny. I wyglądałby jak pojazd, który rzeczywiście skonstruowany został dla amerykańskiego wojska.

Dzięki takim zabiegom przedmioty, którymi otaczał się Batman, w większości naprawdę działały. Nawet samolot, którym latał superbohater w jednej z części, był w stanie unosić się przez kilkanaście sekund w powietrzu. Po więcej informacji zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego z Michała matusa z audycji "Czwarty wymiar".

(kd.pkur)

Zobacz więcej na temat: batman Czwórka FILM KULTURA
Czytaj także

"Wilk z Wall Street" najlepszym filmem pierwszego półrocza

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 13:03
Pierwsza połowa 2014 roku za nami. W tym czasie do kin trafiło kilka naprawdę udanych produkcji, a stosunkowo niewiele ciekawie zapowiadających się filmów nie spełniło oczekiwań. Podsumowali ten okres Błażej Hrapkowicz i dziennikarka popkulturowa Kaja Klimek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marilyn Monroe i jej tajemniczy cień - Paula Strasberg

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2014 08:00
Paula Strasberg, znana jako "ciało doradcze" legendarnej aktorki, była podobno przy Marilyn na każdym planie filmowym, podczas kręcenia wszystkich zdjęć. A aktorka, zamiast słuchać reżysera, dostosowywała się tylko do jej uwag.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pazura, Karolak, Bosak - polskie gwiazdy w Bollywood

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 12:10
Bollywood to potoczna nazwa indyjskiego przemysłu filmowego. Charakteryzuje go magia barw, muzyki i tańca. Indyjscy aktorzy, którzy przebili się w tym światku, są traktowani jak bogowie. Najnowsza superprodukcja Karana Anshumana "Bangistan" będzie kręcona w Krakowie. Zagrają w niej nasze polskie gwiazdy ekranu - Cezary Pazura i Tomasz Karolak.
rozwiń zwiń