Nie wysypiasz się? Twój związek zawiśnie na włosku

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 18:30
Niewyspanie wpływa na nasze relacje z innymi - twierdzą amerykańscy naukowcy. Z ich badań wynika, ze im krócej śpimy, tym bardziej stajemy się samolubni i niewdzięczni.

Do badania psycholodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego zaprosili 60 par w wieku od 18 do 56 lat. Każdy z uczestników prowadził dziennik, w którym zapisywał informacje na temat jakości snu i tego, w jaki sposób jego niedobór wpływał na relację z drugą połową. Podczas kolejnego eksperymentu pary były nagrywane w trakcie zadań polegających na rozwiązywaniu problemów. Osoby, które nie wyspały się dobrze w nocy w mniejszym stopniu doceniały wysiłki partnera i wyrażały wdzięczność.

 - Problemy ze snem sprawiają, że jesteśmy bardziej samolubni i w małym stopniu zwracamy uwagę na potrzeby partnera - mówi Agnieszka Osowska z portalu odkrywcy.pl. - W efekcie zaś mogą doprowadzić do długotrwałych problemów w tworzeniu i utrzymywaniu więzi społecznych.

Więcej w materiale Dominika Olędzkiego z "Czwartego wymiaru".
kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka dominika psychologia
Czytaj także

Czy między kobietą, a mężczyzną może być... tylko przyjaźń?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2013 10:00
– Kasia jest złośliwa i bezpośrednia, a po przeczytaniu jednej z moich książek powiedziała mi, że ja też taki jestem – mówi Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty, o Katarzynie Miller. – Postanowiliśmy więc razem napisać książkę, która nie jest landrynkowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ożywiony obraz rozszerza naszą rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 18:40
Wybierasz się do miasta, którego nie znasz? W zwiedzaniu pomoże ci supernowoczesna technologia Augmented Reality, której tajniki odsłoniliśmy w "Czwartym Wymiarze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Posłuchaj, jak działa wytwórnia filmowa

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 06:00
Zapukaliśmy do drzwi Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, aby sprawdzić jak wygląda proces tworzenia filmu.
rozwiń zwiń