Posłuchaj, jak działa wytwórnia filmowa

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 06:00
Zapukaliśmy do drzwi Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, aby sprawdzić jak wygląda proces tworzenia filmu.
Audio
Posłuchaj, jak działa wytwórnia filmowa
Foto: fot. sxc.hu

Tworzenie profesjonalnego filmu to proces żmudny, wymagający fachowej wiedzy i nie lada umiejętności. By dowiedzieć się, jak dokładnie on przebiega, zajrzeliśmy do hali maszyn, wywołujących filmy, odwiedziliśmy montażownię i przyjrzeliśmy się uważnie, "klatka po klatce", jak wygląda praca w wytwórni filmów.

- Są dwie maszyny, wywołujące materiały – tłumaczy Małgorzata Rogulska, szefowa Labolatorium Filmowego, tłumacząc początkowy etap prac nad produkcją filmu. – W pierwszej wywołuje się materiały z planu zdjęciowego, a w drugiej – pozytywowej, wykonujemy kopie, czyli to, co będzie potem pokazywane w kinie. Niestety, ten sprzęt pracuje dość szybko i wydajnie, ale przez to także natężenie hałasu jest spore.

Wywołanie negatywu filmowego to właściwie praca, którą wykonują głównie maszyny. – Materiał ładowany jest w ciemniach do odpowiednich kaset, które przypinamy do maszyn – mówi Rogulska. – Maszyny już same radzą sobie z przeprowadzaniem procesów wywoływania.

Sprawdziliśmy także, na czym polega praca analizatora barwnego. By dowiedzieć się więcej, m.in. jak nazywa się najpiękniejszy element w maszynie kopiującej, posłuchaj nagrania materiału z Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych z "Czwartego Wymiaru".

(kd)

 

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM

Czytaj także

Nudzą cię kąpiele w wannie? Weź prysznic z tv i mp3

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2012 18:18
Zajmuje mniej miejsca i zużywa mniej wody. Na dodatek czasami wyglądem przypomina statek kosmiczny. Nowoczesne kabiny prysznicowe zdobywają serca projektantów wnętrz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmiczna aplikacja NASA. Zobacz więcej niż inni

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2013 19:36
To prawdziwa gratka dla miłośników kosmosu! W aplikacji NASA na Androida znajdziemy między innymi szczegółowe opisy kolejnych misji kosmicznych, a także mnóstwo zdjęć i filmów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poducha z fartuchem, czyli latający dywan, który naprawdę istnieje

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2013 18:10
Istnieją maszyny, na których można poruszać się zarówno po wodzie jak i na lądzie. Można też używać ich na cienkim lodzie. A wszystko dzięki uniwersalnej poduszce powietrznej.
rozwiń zwiń