"Brudna gra" - pierwszy polski kryminał sportowy

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2014 08:00
- Fair play w sporcie to gest pozorny, bo tak naprawdę liczą się duże pieniądze - przekonuje Nikodem Pałasz, autor pierwszego polskiego kryminału sportowego.
Audio
  • Nikodem Pałasz opowiada o "Brudnej grze" - swoim powieściowym debiucie (Czwórka/Stacja Kultura)
Fragment okładki książki Nikodema Pałasza Brudna gra
Fragment okładki książki Nikodema Pałasza "Brudna gra"Foto: mat. promocyjne/Wydawnictwo MUZA

Nikodem Pałasz skończył Uniwersytet Warszawski, pracował m.in. w administracji publicznej i w amerykańskich korporacjach, od pięciu lat działa na własną rękę i prowadzi firmę, zajmującą się marketingiem sportowym. Zdobyte w ten sposób doświadczenia połączył z literacką fikcją i tak oto powstała "Brudna gra", debiutancka powieść rozmówcy Kuby Kukli. - Na co dzień  zarządzam karierami sportowców, buduje ich wizerunki, tworzę strategie marketingowe. To pozwoliło mi poczynić wiele obserwacji. Dzieki temu "Brudna gra" jest bardzo wiarygodna - opowiada autor. - Ale wszystkie opisane w książce postacie i sytuacje są wymyślone, więc raczej nie ma szans na to, żeby ktoś się w tej historii rozpoznał.

/

Punktem wyjścia dla "Brudnej gry" jest śmierć gwiazdy światowego sportu, Artura Malewicza, który wygrywa w mistrzowskim stylu ostatni turniej sezonu – World Championships w Londynie, a dzień później zostaje zamordowany w swoim ekskluzywnym mieszkaniu.

- Według mnie tenis najlepiej pokazuje to, na czym w dzisiejszych czasach opiera się sport - tłumaczy gość "Stacji Kultura". - Chodzi tutaj o wielkie pieniądze i sukces, za który sportowcy są gotowi zapłacić każdą cenę. Pojęcie "fair play" już dawno przestało się liczyć, natomiast obowiązującą normą jest to, że cel uświęca środki.

Powieść Pałasza zawiera w sobie intrygującą zagadkę, rozbudowaną, wielowątkową fabułę i precyzyjną analizę pracy policji. Soczysty język, dokładnie skonstruowane postaci oraz nadzwyczajna wrażliwość na szczegóły to cechy wyróżniające tę pozycję wśród kryminalnych debiutów. Recenzenci nie mają wątpliowści, że pierwszy polski kryminał dziejący się w świecie profesjonalnego sportu jest propozycją dla koneserów gatunku.

- Dla mnie "Brudna gra" to podręcznik dla sportowców, którzy chcą dowiedzieć się jak nie należy się zachowywać i w jaki sposób nie kierować swoją karierą - mówi Pałasz. - Mam nadzieję, że po lekturze tej książki kilka osób przejrzy na oczy i być może zmieni podejście do pewnych spraw czy zjawisk we współczesnym sporcie.

Książka ukaże się nakładem wydawnictwa MUZA 15 stycznia 2014 roku.

(kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA literatura

Czytaj także

J.K. Rowling aka Galbraith - literacki coming out roku

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 10:00
- Robert to mojej ulubione imię męskie, zaś Galbraith to wymarzone w dzieciństwie nazwisko - tłumaczyła wybór pseudonimu J.K. Rowling, autorka książek o Harry Potterze i kryminału "Wołanie kukułki", który właśnie trafił do polskich księgarń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Chomątowska prawdziwych przyjaciół poznała w Bredzie

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 13:00
- Kiedy autor napisze coś, co zostanie dobrze przyjęte, rosną wobec niego oczekiwania. Żeby im sprostać odeszłam od reportażu na rzecz wspomnień - mówi Beata Chomątowska, autorka książki "Dobrych przyjaciół poznaje się w Bredzie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz być sławny? Napisz powieść!

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2013 13:00
Autor kryminałów Jo Nesbo jest jednym z najlepiej zarabiających Norwegów. Jeśli masz lekkie pióro, artystyczną wrażliwość i chciałbyś iść w jego ślady - weź udział w konkursie "To się musi POWIEŚĆ".
rozwiń zwiń