Xawery Żuławski: słuchowisko w Czwórce to mój minidebiut

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 15:00
3 lutego na antenie Czwórki pojawi się pierwsze słuchowisko multimedialne w reżyserii Xawerego Żuławskiego. Wszystko jest już gotowe, wystarczy spokojnie czekać na premierę "Radioterapii", której scenariusz jest efektem pracy młodych dramaturgów, którzy wzięli udział w Czwórkowym konkursie.
Audio
  • Xawery Żuławski opowiada o pracy nad Czwórkowym słuchowiskiem pt. "Radioterapia" (Czwórka/Stacja Kultura)
Część zespołu pracującego na planie Radioterapii
Część zespołu pracującego na planie "Radioterapii" Foto: Igor Smirnow

W "Stacji Kultura" Xawery Żuławski zdradza, że nigdy wcześniej nie pracował z taką formą artystyczną, a tu, niemal przez przypadek, powierzono mu reżyserię. - Wszystko zaczęło się od konkursu na słuchowisko radiowe, który ogłosiła Czwórka - mówi gość Kasi Dydo i Kuby Kukli. - Młodzi dramaturdzy zgłosili swoje prace. Zebrało się jury, które doszło do wniosku, że niektóre z tych tekstów są bardzo rokujące, ale niestety nie są słuchowiskami. Postanowiliśmy postawić na cztery osoby, których teksty nas najbardziej interesowały.
Dzięki tym decyzjom współpraca Xawerego Żuławskiego z Czwórką z dwóch tygodni przedłużyła się do trzech miesięcy, bo tyle trwała praca nad "Radioterapią".
Finalistami Czwórkowego konkursu zostali: Justyna Kowalska, Anna Szamotuła, Jarosław Grzechowiak i Marek Jagielski . To właśnie pracami tego zespołu kierował Xawery Żuławski. - Usiedliśmy razem i zabraliśmy się do pracy - mówi reżyser. - To był długi proces, ja byłem takim przewodnikiem, kimś kto próbował tych młodych autorów pokierować, ale nie niszcząc ich samych i nie próbując za bardzo na nich wpłynąć.

Temat słuchowiska powstał sam - z kontekstu, z sytuacji, w której znaleźli się twórcy. Justyna Kowalska, Anna Szamotuła, Jarosław Grzechowiak i Marek Jagielski napisali sztukę o pisaniu słuchowiska. Pod bacznym okiem reżysera pracowali nad tym, by "Radioterapia" była zabawna i dotyczyła ich samych.

Xawery
Xawery Żuławski udziela wskazówek aktorom na planie "Radioterapii" /fot. Igor Smirnow

W Czwórkowym słuchowisku odnajdziemy przeróżne postaci: jest tam słynna blogerka modowa, poeta-filozof, parkingowy, niedoszły jogin, człowiek, któremu bliskie są kultury Dalekiego Wschodu i teorie spiskowe oraz pracująca w korporacji pisarka, tworząca przeróżne książki pod pseudonimem. W bohaterów wcielili się: Barbara Garstka, Włodek Dembowski z Łąki Łan, Mariusz Drężek i Magda Kielar. Gościnnie pojawia się też Kuba Kukla, w roli dziennikarza prowadzącego konkurs na słuchowisko.

"Radioterapia" przyjęła wyjątkową formę - jest słuchowiskiem nie tylko radiowym, ale też audiowizualnym. Xawery Żuławski podkreśla jednak, że przede wszystkim zespół pracował nad radiową, dźwiękową stroną tego przedsięwzięcia, a kamery posłużyły do tego, żeby pokazać to, co się dzieje w studiu.
Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na emisję.

/

"Radioterapii" będzie można słuchać i oglądać od poniedziałku do piątku o godz. 7:45 (premiera odcinka) i godz. 18:45 (powtórka) przez cztery kolejne tygodnie. Odcinki będą również dostępne na naszej stronie internetowej.
Inicjatywa została dofinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

(pj/ac/pkur)

Zobacz więcej na temat: Czwórka słuchowisko
Czytaj także

Wisia Matysiakowa prawie została polonistką

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 13:42
Ludmiła Łączyńska-Dobrowolska od 56 lat, nieprzerwanie wciela się w postać głównej bohaterki słuchowiska "Matysiakowie". Jednak niewiele brakowało, by aktorka wybrała studia na Wydziale Polonistyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr Polskiego Radia - uchylamy drzwi do świata wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 14:10
Czujesz, że masz potencjał, żeby napisać scenariusz i marzy ci się własna produkcja radiowa? Weź udział w naszym konkursie i stwórz multimedialne widowisko na miarę XXI wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozenek i Szolc: po "Żywych trupach" przyszedł czas na "Conana" i "Thorgala"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2013 17:41
Jacek Rozenek i Michał Szolc, współpracujący przy produkcji adaptacji dźwiękowych kultowego komiksu "The Walking Dead", czyli "Żywe trupy" Roberta Kirkmana, już przygotowują kolejne projekty. - Teraz czas na słuchowiska na podstawie "Conana Barbarzyńcy" i "Thorgala" - zapowiada Szolc.
rozwiń zwiń