Teatr Polskiego Radia - uchylamy drzwi do świata wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 14:10
Czujesz, że masz potencjał, żeby napisać scenariusz i marzy ci się własna produkcja radiowa? Weź udział w naszym konkursie i stwórz multimedialne widowisko na miarę XXI wieku.
Audio
  • Tajemnice Teatru Polskiego Radia zdradza kierownik literacki Krzysztof Sielicki (Stacja Kultura/Czwórka)
Teatr Polskiego Radia - uchylamy drzwi do świata wyobraźni
Foto: Glow Images/East News

Teatr Polskiego Radia to najbardziej magiczne miejsce w całej rozgłośni. Jednak studio, w którym nagrywa się słuchowiska niewiele ma wspólnego ze studiem emisyjnym.

- Nasze studio pozwala nam w warunkach radiowych otrzymać efekty, które zwykle są uzyskiwane w trakcie nagrania na żywo np. w filmie, kiedy wszystkie efekty dźwiękowe rejestrowane są w jednym momencie - wyjaśnia redaktor literacki Teatru Polskiego Radia, Krzysztof Sielicki. - My możemy ten proces rozłożyć na elementy pierwsze.

W studiu znajdziemy mnóstwo oryginalnych rekwizytów: - Mamy tutaj specjalną zastawę stołową, która może nie wygląda, ale za to pięknie stuka - opowiada rozmówca Kasi Węgierskiej. - Są też tutaj różne tajemnicze drzwi: małe, na klatkę schodową, drzwi okienne oraz do aresztu.

Dowiedz się więcej: "Radiowy teatr wyobraźni"

Teatr Polskiego Radia dysponuje dwupiętrowym studiem z balkonem i trzema rodzajami schodów: metalowymi, drewnianymi i kamiennymi. Na balkonie nagrywa się sceny zbiorowe: - Mamy też specjalnie przygotowaną przestrzeń, która wygląda jak mała klatka, ale daje efekt przestrzeni otwartej za sprawą innego odbicia dźwięku. Tutaj rejestrujemy sceny w plenerze.

Pierwszy etap konkurs "Radiowy teatr wyobraźni" potrwa do 31 lipca. Swój udział zgłosić może każdy, kto ma dobry pomysł i dużo kreatywności. Zwycięzcę wyłoni jury, składające się z przedstawicieli świata teatru, filmu i radia: dyrektora Teatru Polskiego Radia Janusza Kukułę, reżysera Xawerego Żuławskiego, aktorkę Annę Dereszowską, redaktora naczelnego miesięcznika "Teatr" Jacka Kopcińskiego oraz dyrektora radiowej Czwórki Krzysztofa Łuszczewskiego. Nagrodą dla zwycięzcy jest oferta zawarcia umowy na realizację słuchowiska w zamian za honorarium autorskie w wysokości 10 000 PLN.

kul

Czytaj także

Todorczuk-Perchuć i Sadowski: "Następnego dnia rano" to przełomowy spektakl

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 15:24
"Następnego dnia rano" to przedstawienie o miłości. Zdaniem Anety Todorczuk-Perchuć i Przemysława Sadowskiego, odtwarzających główne role, to pierwsza sztuka, do której dialogi napisano "bez tabu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Biernacki: nie boję się być reżyserem

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 14:00
Jego nazwisko można znaleźć na stronach internetowych teatrów: Kamienica, Studio, Starego, Polskiego, czy Prochoffnia. To także pierwszy reżyser, który napisał... hejnał.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Radiowy teatr wyobraźni" - stwórz własny multimedialny spektakl!

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 07:45
Ruszył konkurs na scenariusz wielkiego, multimedialnego słuchowiska. "Radiowy teatr wyobraźni" powstaje z udziałem młodych, kreatywnych ludzi. - Zachęcamy do pisania scenariuszy i czekamy na ciekawe zgłoszenia - mówi dyrektor Programu Czwartego Polskiego Radia, Krzysztof Łuszczewski.
rozwiń zwiń