Tadeusz Rolke: przypadek i szczęście w fotografii istnieją jak w piłce nożnej

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 14:00
Tadeusz Rolke przyjął propozycję Muzeum Sztuki Nowoczesnej, by stworzyć i udostępnić w internecie zdjęć z jego archiwum. - Czułem, że jest to bardzo interesująca sprawa. Czułem, że moje zdjęcia będą upowszechnione tam, gdzie trzeba i kiedy trzeba - zdradza artysta.
Audio
  • Tadeusz Rolke i Robert Jarosz opowiadają o fotografii i nowouruchomionym Archiwum Tadeusza Rolke (Czwórka/Stacja Kultura)
Tadeusz Rolke
Tadeusz RolkeFoto: PAP/Tomasz Gzell

W internecie znalazła się pierwsza porcja zdjęć Tadeusza Rolke, około 4000 fotografii z ponad stutysięcznego zbioru, nad którym pracuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej - dygitalizuje je, opracowuje i udostępnia szerokiej publiczności.
W Archiwum Artystów Muzeum Sztuki Nowoczesnej zdjęcia pogrupowane są bardzo ściśle, choć niechronologicznie. - Chronologia nie jest czymś, czemu należy hołdować w przypadku, gdy autor zbliża się do pięknego 85-lecia - mówi Robert Jarosz, kurator archiwów Muzeum Sztuki Nowoczesnej. - Stworzyliśmy klucz, który uwzględniał atrakcyjność estetyczną zdjęć. Fotografie mają też wewnętrzny logiczny podział, który będzie kontynuowany czyli: artyści, Warszawa, inne miasta Polski. Pracujemy nad modą, rozwinięciem części ludzi kultury i planów filmowych. 
Praca nad tym archiwum nie była łatwa, jak przyznają goście "Stacji Kultura", niektóre negatywy odnajdowały się w Płocku albo Hamburgu, po innych ślad zaginął. Tadeusz Rolke zdradza, że jest bałaganiarzem, a świadomość archiwum pojawiła się u niego późno.
- Pan Jarosz przychodził do mnie, myszkował w moich segregatorach - mówi fotograf. - Na początku nie miałem pojęcia według jakich kryteriów wybiera zdjęcia i nie chciałem mu w tym przeszkadzać. Dałem mu wolną rękę i okazało się, że w tym, niby bezładnym działaniu, była jakaś metoda. Za jakiś czas okazało się też, że tworzą się bloki tematyczne. Potem przyszły pytania o konkretne sytuacje związane z wyselekcjonowanymi fotografiami. Poczułem, że to jest poważna sprawa dla poważnej instytucji.
Już dziś każdy może korzystać z tego archiwum. Autorem i właścicielem praw do zdjęć jest Tadeusz Rolke. - Tych zdjęć nie można zapisywać na komputerze, by to uczynić należy skontaktować się z autorem - zastrzega Robert Jarosz.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej upubliczniło już archiwa Aliny Szapocznikow, Eustachego Kossakowskiego, Włodzimierza Borowskiego i twórców pracowni Kowalnia z warszawskiej ASP. W maju kolejne zdjęcia zostaną dołączone do zbioru fotografii Tadeusza Rolke, wkrótce pojawi się też Archiwum Zbigniewa Libery.

Tadeusz
Tadeusz Rolke, na zdjęciu fotomodelka Heidi, Paryż 1966/ zdj. udostępnione dzięki uprzejmości MSN

2 kwietnia Tadeusz Rolke był przewodniczącym jury konkursu BZ WBK Press Foto. Nagradzani fotoreporterzy wieszczyli upadek fotografii, on jednak uroczystość zakończył wezwaniem: bądźcie optymistami! W Czwórce wyjaśnia, że i dziś są tysiące młodych ludzi, którzy interesują się fotografią która polega na tym, by dobrze wywołać negatyw. Ta nisza ma ogromną jakość - podkreśla.
- Wzywam  młodych fotografów: nie zachłystujcie się tylko najnowszymi technologiami. Koncentrujcie się na tematach pogłębionych, poważnych, przepracowanych. Uciekajcie od powierzchni, szybkiego traktowania tematu - apeluje artysta.

(pjkd)

Komentarze1
aby dodać komentarz
kamieja2014-05-20 00:23 Zgłoś
Prezentacja Sztuki wymaga sztuki słowa. Jak można publikować komentarz, który roi się od błędów. Składnia to nie tylko komórka dla kobiet, ale zestaw reguł, które ktoś uważający się za dziennikarza powinien znać. Wstyd.

Czytaj także

Sztuka nowoczesna wraca do tradycyjnych mediów

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 13:00
- "Co widać. Polska sztuka dzisiaj" to pierwsza, od ponad dekady, tak obszerna prezentacja aktualnej sztuki polskiej, zbudowana wokół istotnych prac, postaw oraz tematów podejmowanych przez artystów wizualnych w ostatnich latach - mówi Łukasz Ronduda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak "smacznie" fotografować jedzenie?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 15:17
W cyklu fotograficznym przyjrzymy się pracy fotografa kulinarnego. Nie będzie to jednak typowy fotograf, a... blogerka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Janowska: Gwarancje Kultury to przepustka

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 16:30
11 kwietnia 2014 r. po raz dziewiąty już TVP Kultura podczas uroczystej gali wręczy swoje nagrody - Gwarancje Kultury. To rokrocznie dobra okazja, by chociaż na moment przyjrzeć się temu, jaki jest stan polskiej kultury i sztuki.
rozwiń zwiń