Katarzyna Janowska: Gwarancje Kultury to przepustka

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 16:30
11 kwietnia 2014 r. po raz dziewiąty już TVP Kultura podczas uroczystej gali wręczy swoje nagrody - Gwarancje Kultury. To rokrocznie dobra okazja, by chociaż na moment przyjrzeć się temu, jaki jest stan polskiej kultury i sztuki.
Audio
  • Gwarancje Kultury zostaną wręczone 11 kwietnia 2014 roku. Szczególnie dla młodych artystów to duża szansa na to, żeby przebić się do świadomości szerszej publiczności (Czwórka/Stacja Kultura)
Katarzyna Janowska
Katarzyna JanowskaFoto: fot. TVP

- Przyznając Gwarancje Kultury wybieramy to, co zdaniem naszym i naszej kapituły jest najciekawsze, w ciągu ostatniego roku, w okresie od kwietnia do kwietnia. Właśnie tak mierzymy czas, co wiąże się z datą powstania telewizji. Nagrody przyznajemy w kolejne rocznice powstania TVP Kultura - mówi w Czwórce dyrektor stacji Katarzyna Janowska.
W rozmowach o kulturze bardzo często słyszy się narzekanie. Dotyczy to i odbiorców i samych artystów. Problemy można mnożyć, aczkolwiek najczęściej związane są one z pieniędzmi. - Ja powiem inaczej. Problemy ma branża związana z kulturą, bo oczywiście pieniędzy jest mało, natomiast jeśli chodzi o artystów i efekty artystyczne to ja problemów nie widzę. Wydaje mi się, że z naszą kulturą jest naprawdę bardzo dobrze, a potwierdzeniem tego jest to, jak jesteśmy doceniani poza Polską, co dostrzegliśmy chociażby przy naszej prezydencji w UE.

PRZECZYTAJ TEŻ: Polska muzyka nie tylko po polsku

Gwarancje Kultury przyznawane są m.in. w takich dziedzinach jak: literatura, film, teatr, muzyka poważna, muzyka (rock, jazz, inne), czy sztuki wizualne. Od 2005 roku wyróznienia przypadły w udziale m.in. Małgorzacie Szumowskiej, Krzysztofowi Warlikowskiemu, Tomaszowi Stańce, czy Wilhelmowi Sasnalowi. Nie brakowało jednak i mniej znanych nazwisk, dopiero rozpoczynających kariery, dla których była to przepustka do świata mediów i szerszego zainteresowania odbiorców.
- Taki jest między innymi nasz cel, żeby ta nagroda była potwierdzeniem wartości i pomagała. Są też "Supergwarancje", które w tym roku dostaną Martin Scorsese oraz Andrzej Wajda. Oni naszej gwarancji nie potrzebują, raczej na odwrót. Siłą nagrody telewizyjnej jest transmisja oraz to, że o tych wyróżnieniach się mówi w radiu, pisze w prasie. Docieramy do wszelkich mediów, to ogromny atut - mówi w "4 do 4" Janowska.
Kto w tym roku ma szansę zdobyć Gwarancje Kultury? 27 najlepszych i najciekawszych w minionym roku osób, zespołów i zjawisk kulturalnych zdaniem TVP Kultura. Pełną listę można znaleźć na stronie telewizji, a zwycięzców poznamy za kilka dni. - Emocje będą ogromne, transmisja na żywo to gwarantuje. Serdecznie zapraszamy, bo to dobry moment, żeby trochę pochylić się nad naszą kulturą i pochwalić tych, którzy naprawdę na to zasłużyli - zachęca gość Czwórki.
Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy z Katarzyną Janowską w "4 do 4".
(ac/kul)

Czytaj także

Do czego potrzebna nam dziś muzyka?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 15:45
- Tak samo jak padły pewne bariery gatunkowe w muzyce, tak samo pewne wątki ideologiczne czy światopoglądowe też się bardzo swobodnie mieszają. Nie ma takiej potrzeby, aby obowiązkowo to co dobre w muzyce było jednocześnie kontestacyjne - powiedział w Czwórce dziennikarz muzyczny "Gazety Wyborczej" Robert Sankowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między wschodem a zachodem...

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2014 11:36
Słońca! Tak to brzmi w piosence "Szczenię". My dzisiaj odwiedziliśmy Indie! A także Wrocław, Toruń, Olsztyn, Tarnów i Warszawę. I Witolda Lutosławskiego!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka może nas dzielić i szokować

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 15:00
Czy państwo powinno dotować sztukę? Czy możemy z góry wyznaczać, jakie dzieła są właściwe i dobre dla odbiorców, a które należy zignorować? - Sztuka musi poruszać, nie zabraniajmy tego i nie dzielmy jej na tą słuszną i tą złą - uważa Marcel Andino Velez z warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
rozwiń zwiń