Nie jest łatwo promować czytelnictwo

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 15:00
Czytamy mało książek, albo w ogóle i co gorsza - nawet się tego nie wstydzimy! - Dla nas, ludzi propagujących czytelnictwo, jest to duże wyzwanie - mówi Piotr Kieżun z Instytutu Książki.
Audio
  • Piotr Kieżun z Instytutu Książki zwrócił uwagę na liczne problemy, z jakimi zmagają się w Polsce osoby propagujące czytelnictwo (Czwórka/Stacja Kultura)
  • Jak działają kluby dyskusyjne przy bibliotekach oraz Instytucie Książki? Materiał Kasi Węsierskiej (Czwórka/Stacja Kultura)
  • Do warsztatu pracy introligatora zabrał słuchaczy Kamil Jasieński (Czwórka/Stacja Kultura)
  • Mól książkowy - kim jest, jak wygląda, czy macie takie osoby w swoim towarzystwie? Sonda Czwórki (Czwórka/Stacja Kultura)
Nagroda czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej wędruje w tym roku na Słowację
Nagroda czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej wędruje w tym roku na Słowację Foto: Glow Images/East News

- Jesteśmy takimi europejskimi średniakami. Daleko za Skandynawami, którzy czytają bardzo dużo, ale akurat może niekoniecznie tutaj o liczby chodzi. Gorsze jest to, że przestaliśmy się wstydzić tego, że nie czytamy. Kiedyś to było wstydliwe, a teraz dla wielu osób nie stanowi to żadnego problemu. Dla nas, ludzi propagujących czytelnictwo, jest to duże wyzwanie - rozpoczyna wizytę w Czwórce niezbyt optymistycznie Kieżun.
W związku z tym wyzwaniem i problemami, już od kilku lat wydawcy, pisarze, ludzie żyjący z literatury, przeprowadzają liczne kampanie, mające na celu odwrócenie tego fatalnego trendu. Jak jest z ich skutecznością? - Ostatni rok to jest prawdziwy wysyp takich akcji, więc rzeczywiście coś się ruszyło, ale... Jest z tym o tyle trudno, że ja mam wrażenie, iż my przekonujemy przekonanych, więc ci, którzy przychodzą kupować książki w trakcie tych kampanii i akcji, zrobiliby to i bez nich. Dla nas w tej chwili największym wyzwaniem jest trafienie do dzieci i młodzieży. Jeśli to zaniedbamy, za jakiś czas będzie jeszcze bardziej dramatycznie - zaznacza gość.

PRZECZYTAJ TEŻ: Światowy Dzień Książki w Polsce, Katalonii i w Czwórce!

Rozmówca "Stacji Kultura" zaznacza zarazem, że należy wstrzymać się jeszcze z uwagami na temat kampanii promocyjnych odbywających się w ostatnich miesiącach. - Potrzeba czasu. To nie jest tak, że coś zmieni się w ciągu pół roku. Musimy spojrzeć na pewien proces - akcentuje.
Zdaniem gościa Czwórki najważniejsze jest działanie u podstaw. Nie zastąpią go nawet najdroższe kampanie. - To kwestia wyrobienia pewnych nawyków, zwyczajów i przywrócenia sytuacji, kiedy czytanie książek nie jest wyznacznikiem nadzwyczajności, ale normalności. Na zachodzie politycy pokazują w prasie i telewizji swoje biblioteczki i to na pewno ma jakiś sens. Musimy jednak pomyśleć też o małych miastach, wsiach. Musimy stworzyć sytuację, w której dla ludzi sięgnięcie po książkę będzie czymś tak naturalnym, jak wzięcie do ręki pilota i włączenie telewizora - przekonuje Kieżun.
Zapraszamy do wysłuchania całego wywiadu z gościem Czwórki oraz innych materiałów reporterskich oraz rozmów przygotowanych z okazji Światowego Dnia Książki!
(ac/pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA literatura
Czytaj także

"Polska Ogórkowa" - odpowiedź na brak podręczników

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 14:00
- "Polska Ogórkowa" to podręcznik dla tych, którzy nauczyli się wiele, ale niekoniecznie tego, co się w życiu przydaje - mówi Michał Ogórek. - Ja sam jestem zaprzeczeniem tego stwierdzenia, bo mi się w życiu przydaje to, co jest kompletnie nieprzydatne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Japońskie piękno w książce Mai Lidii Kossakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 14:00
Właśnie ukazała się najnowsza powieść Mai Lidii Kossakowskiej "Takeshi. Cień śmierci". - Operuję słowem i staram się pisać tak, aby czytelnik mógł sobie dane sceny wyobrazić, dotknąć w myślach - mówi w Czwórce autorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co czytają dziennikarze Czwórki?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 14:00
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto, którego celem jest promocja czytelnictwa. Z tej okazji jednak mamy dla Was niespodziankę! :)
rozwiń zwiń