"Polska Ogórkowa" - odpowiedź na brak podręczników

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 14:00
- "Polska Ogórkowa" to podręcznik dla tych, którzy nauczyli się wiele, ale niekoniecznie tego, co się w życiu przydaje - mówi Michał Ogórek. - Ja sam jestem zaprzeczeniem tego stwierdzenia, bo mi się w życiu przydaje to, co jest kompletnie nieprzydatne.
Audio
  • Michał Ogórek opowiada o swojej najnowszej książce "Polska Ogórkowa", która została wydana z rekomendacją ministra edukacji (Czwórka/Stacja Kultura)
Okładka książki Polska Ogórkowa
Okładka książki "Polska Ogórkowa"Foto: mat. prom.

Najnowsza książka Michała Ogórka została wydana z rekomendacją Joanny Kluzik-Rostkowskiej, minister edukacji. Jak się okazuje, niełatwo jest uzyskać wpis, który brzmi: "zatwierdzam do użytku poza szkolnego".
- Trzeba być odważnym, by takiej rekomendacji udzielić. Okazuje się, że pani Joanna ma duże poczucie humoru, a ja wykorzystałem fakt, że była ona bardzo młodym ministrem - mówi Michał Ogórek. - Odniosła się do tego pomysłu bardzo entuzjastycznie, jednak potem prawnicy zaczęli piętrzyć trudności. Okazało się, że nie każda książka może dostać rekomendację ministra. Mimo to minister zrobiła, tak jak obiecała.
Michał Ogórek swoje felietony pisze od lat. Uzbierał już tyle tekstów, że udało mu się część z nich poukładać tematycznie i okazało się, że tworzą ciekawy szkolny podręcznik. W "Polsce Ogórkowej" znajdziemy rozdziały: biologia, astronomia czy religia. Nie brakuje też tytułów nowych przedmiotów, jak: podstawy przedsiębiorczości, o którego istnieniu poinformował autora syn, który niedawno skończył szkołę.

W "Polsce Ogórkowej. Podręczniku dla wszystkich klas" znalazło się wiele różnych felietonów, niektóre nawet sprzed 10 lat, jednak i te wciąż potrafią być aktualne.
Jak pracuje Michał Ogórek i czego nauczył się na studiach dowiesz się słuchając całej rozmowy ze "Stacji Kultura".
(pj / ac)

Czytaj także

Charles Simic z nagrodą im. Herberta

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 13:00
75-letni Charles Simic, poeta pochodzący z Belgradu, został w tym roku uhonorowany Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aneta Jadowska: piszę by zabrać czytelnikowi kilka godzin z życia

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 14:15
- Moim celem jest snucie opowieści, która będzie dla kogoś rozrywką i przyjemnością, przygodą, odbierze mu sen, pamięć o spożyciu posiłku - mówi w Czwórce Aneta Jadowska, autorka przygód Dory Wilk. - Ta historia ma wciągnać czytelnika zabrać mu parę godzin z życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Drotkiewicz: dużo zawdzięczam polskiemu morzu

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2014 12:00
Właśnie ujrzała światło dzienne jej najnowsza książka pt. "Nieszpory". Zdaniem dziennikarzy Czwórki to powieść, którą warto czytać na głos. - Pisząc ją wielokrotnie sama czytałam sobie tekst w ten sposób. Ważna był dla mnie jego melodia - opowiada w Czwórce Agnieszka Drotkiewicz, pisarka, dziennikarka, publicystka. - Teraz z ciekawością czekam na głosy czytelników.
rozwiń zwiń