Michał Gołkowski zabiera nas do Zony

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 14:00
Strefa Wykluczenia wokół czarnobylskiej AES to miejsce, w którym toczy się akcja powieści "Drugi brzeg". Autor wydawnictwa, Michał Gołkowski, opowiedział w Czwórce o kulisach pracy nad książką.
Audio
  • Michał Gołkowski opowiedział o swojej najnowszej powieści "Drugi brzeg". Jest to kontynuacja "Ołowianego Świtu", który miał premierę w 2013 roku (Czwórka/Stacja Kultura)
Michał Gołkowski jest pasjonatem historii, zwłaszcza z okresu I wojny światowej
Michał Gołkowski jest pasjonatem historii, zwłaszcza z okresu I wojny światowejFoto: Czwórka

Na co dzień Gołkowski pracuje jako tłumacz symultaniczny. W ostatnim czasie miał wiele pracy związanej z napiętą sytuacją na Ukrainie. - Nie ukrywam, że od dwóch miesięcy jeśli na TVN-ie jest coś tłumaczone z angielskiego, rosyjskiego albo ukraińskiego, to jestem ja. Oczywiście koledzy próbują mnie zmieniać w miarę możliwości, ale jakoś tak się składa, że większość tych najwredniejszych trafiło na mnie - mówi ze śmiechem w "Stacji Kultura".

Okładka
Okładka książki

Jego najnowsza literacka propozycja to książka "Drugi brzeg". Jest to kontynuacja "Ołowianego Świtu" sprzed roku, pozycji, która spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem. Jej bohaterem jest stalker Miszka, a akcja rozgrywa się na Ukrainie. - Stalkerstwo w prawodawstwie Ukrainy to wejście do zakazanej strefy wokół Czarnobyla i za to jest ileś tam lat w zawieszeniu. Dlatego też ten termin tutaj ma trochę inne zastosowanie niż to, z którym stykamy się na co dzień.
W książce przenosimy się do Zony - zakazanego miejsca, które po wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu zostało owiane tajemnicą. Główny bohater przekracza ją, poszukując odpowiedzi na ważne dla siebie, życiowe pytania.
Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy z Michałem Gołkowskim w "Stacji Kultura".
(ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA literatura
Czytaj także

Eshkol Nevo - symbol nowej literatury Izraela

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2014 14:18
Do księgarń trafiła właśnie najnowsza powieść izrealskiego autora Eshkola Nevo "Neuland". Wydawnictwo jest hitem w ojczyźnie pisarza, a w Czwórce gościliśmy tłumaczkę dzieła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Japońskie piękno w książce Mai Lidii Kossakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 14:00
Właśnie ukazała się najnowsza powieść Mai Lidii Kossakowskiej "Takeshi. Cień śmierci". - Operuję słowem i staram się pisać tak, aby czytelnik mógł sobie dane sceny wyobrazić, dotknąć w myślach - mówi w Czwórce autorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie jest łatwo promować czytelnictwo

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 15:00
Czytamy mało książek, albo w ogóle i co gorsza - nawet się tego nie wstydzimy! - Dla nas, ludzi propagujących czytelnictwo, jest to duże wyzwanie - mówi Piotr Kieżun z Instytutu Książki.
rozwiń zwiń