X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ai Weiwei - najbardziej znany chiński artysta

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 11:00
Warszawiacy będą mieli okazję poznać tego artystę bliżej. Już 13 lipca w Parku Rzeźby zostanie odsłonięty jego projekt "To Be Found".
Audio
  • Stach Szabłowski opowiada o życiu i twórczosci Ai Weiweia (Czwórka/Stacja Kultura)
Ai Weiwei
Ai WeiweiFoto: Gao Yuan, dzięki uprzejmości neugerriemschneider/ źr. Muzeum Sztuki Nowoczenej w Warszawie

- Ai Weiwei dzisiaj kojarzy się przede wszystkim ze sprzeciwem wobec polityki chińskich władz. Jest chyba najbardziej znanym chińskim dysydentem i artystą - mówi Stach Szabłowski, kurator i krytyk sztuki.
Artysta od lat tworzy interesującą i ważną społecznie sztukę. Mimo to jego postawa polityczna jest tym, co wybija się na pierwszy plan - Ai Weiwei od 6 lat toczy otwartą walkę z chińską władzą.
Niektórzy o tym twórcy usłyszeli przy okazji budowy stadionu narodowego w Pekinie. Był on wtedy przekonany co do słuszności i szczytnych idei przyświecającym władzom państwowym, dlatego zgodził się być artystycznym konsultantem świetnej szwajcarskiej pracowni architektonicznej, która projektowała stadion. Ai Weiwei pomagał im znaleźć odpowiednią formę rzeźbiarską dla tego obiektu. - Jeszcze przed otwarciem olimpiady artysta odciął się od tego obiektu i samej olimpiady w Chinach. Ogłosił, że jego zaangażowanie było błędem - zaznacza gość "Stacji Kultura".
Bardzo ciekawa jest wczesna biografia artysty. Jest on synem znanego chińskiego poety, który w czasach rewolucji kulturalnej został zesłany na wieś i skazany na pracę na roli. Ai Weiwei wychowywał się właśnie tam, w warunkach bliskich tym, jaka panowały w obozach pracy. Dopiero po 20 latach pozwolono jego rodzinie wrócić do Pekinu, a jego ojcu znów publikować.

Stach
Stach Szabłowski fot. Wojciech Kusiński

- Ai Weiwei od kołyski znał smak życia w totalitarnych Chinach - podkreśla Szabłowski. - Mimo to nie wchodził w otwartą konfrontację z chińskimi władzami. Sporo czasu spędził też w Nowym Jorku, a do ojczyzny wrócił w latach 90.

Rok 2008 przyniósł otwarty konflikt artysty z reżimem. Ai Weiwei był zaangażowany w ujawnienie szeregu nadużyć przy budowie szkół, które zawaliły się podczas trzęsienia ziemi w prowincji Syczuan. 
Od tamtego czasu tworzy dzieła zaangażowane politycznie. Wydarzenia, które go oburzają, przekłada na sztukę. Takim była np. instalacja "Sunflower Seeds" - sto milionów ręcznie robionych, porcelanowych ziarenek słonecznika, wysypano na podłodze w lodyńskim Tate Modern.

Od 13 lipca jedną z prac Ai Weiweia będziemy mogli oglądać w Warszawie. W Parku Rzeźby na Bródnie artysta zakopał chińskie wazy - więcej na temat tego projektu dowiesz się słuchając załączonej audycji.
(pj / ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka KULTURA SZTUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Frida Kahlo - kobieta pełna kontrastów

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2014 17:20
Frida Kahlo, czyli Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón urodziła się, żyła i umarła w błękitnym domu w Mexico City. Tam poznała swojego męża, malowała, projektowała stroje i biżuterię. - Jej życie było zawieszone między dramatem, a namiętnością - mówi Helena Postawka-Lech, historyk sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marlon Brando - trudny, nieokrzesany, zjawiskowy

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 10:00
Rzadko kiedy zdarzają się gwiazdy z takimi sukcesami, o których równocześnie możemy powiedzieć, że nie w pełni spełnili się w swojej karierze. - Marlon Brando sięgał szczytów, ale na własne życzenie regularnie z nich spadał. Osiągnął bardzo dużo, ale mógł jeszcze więcej - powiedział w Czwórce krytyk filmowy Bartosz Sztaszczyszyn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gierymski - malarz z grzebieniami

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 12:00
Wielki artysta, a jednocześnie wielki dziwak - Aleksander Gierymski - podobno nie lubił ludzi, za to ponad wszystko kochał swoja pracę.
rozwiń zwiń