Gierymski - malarz z grzebieniami

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 12:00
Wielki artysta, a jednocześnie wielki dziwak - Aleksander Gierymski - podobno nie lubił ludzi, za to ponad wszystko kochał swoja pracę.
Audio
  • Pasje i dziwactwa Aleksandra Gierymskiego (Czwórka/Stacja Kultura)
Aleksander Gierymski, Piaskarze
Aleksander Gierymski, "Piaskarze"Foto: Wiki/CC

Aleksander Gierymski był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu oraz prekursorem luministycznych i kolorystycznych eksperymentów w malarstwie polskim końca XIX w. Dziś zaliczany jest do grona najważniejszych naszych malarzy.

- Początkowo artysta był człowiekiem bardzo towarzyskim i eleganckim, ale potem mu to przeszło - opowiada Ania Lewandowska z Muzeum Narodowego w Warszawie. - Wydaje mi się, że nazywanie go odludkiem nie jest na wyrost. Mieszkał sam, niewiele osób wpuszczał do pracowni.

Eksperymentator Gierymski w Muzeum Narodowym >>>

O jego życiu towarzyskim wiemy niewiele, za to jego twórczość mówi o nim wszystko. - Gierymski miał większy repertuar narzędzi malarskich niż spotykamy u innych artystów tworzących w XIX wieku - mówi gość "Stacji Kultura". - Korzystał nie tylko z pędzli. Używał także szpachli, noży, własnych palców. Na jego obrazach można tez odnaleźć ślady grzebieni o różnym rozstawie zębów.

Aleksander Gierymski pozostawił po sobie ok. 120 obrazów i szkiców olejnych, ok. 70 rysunków, jeden szkicownik, a także blisko 110 drzeworytów wykonanych według rysunków artysty.

(kul / ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka malarstwo SZTUKA

Czytaj także

"Loving Vincent" - film pędzlem malowany

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 13:00
"Loving Vincent" będzie pierwszym na świecie pełnym metrażem zrealizowanym w technice animacji malowanej. W sumie nie ma w tym nic dziwnego, skoro bohaterem filmu jest sam Vincent van Gogh, holenderski postimpresjonista i jeden z najwybitniejszych malarzy w historii sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mona Lisa. Jej uśmiech na zawsze pozostanie tajemnicą?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 08:00
Najsłynniejszy portret świata owiany jest legendą. Nie wiadomo, kim była Mona Lisa, a jej tajemniczy uśmiech od pięciuset lat stanowi zagadkę, której nie mogą rozwiązać ani naukowcy, ani artyści. - To nie uśmiech jest najważniejszy w tym obrazie - mówi krytyk sztuki Monika Małkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frida Kahlo - kobieta pełna kontrastów

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2014 17:20
Frida Kahlo, czyli Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón urodziła się, żyła i umarła w błękitnym domu w Mexico City. Tam poznała swojego męża, malowała, projektowała stroje i biżuterię. - Jej życie było zawieszone między dramatem, a namiętnością - mówi Helena Postawka-Lech, historyk sztuki.
rozwiń zwiń