Zygmunt Miłoszewski: czytam podłe książki i Mackiewicza

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 13:30
Mogłoby się wydawać, że gdy pisarz tworzy, to nie sięga po inną literaturę. Jednak Zygmunt Miłoszewski zdradza, że czyta, gdy pisze. Czasem są to książki podłe, czasem wybitne.
Audio
  • Zygmunt Miłoszewski, autor kryminałów zdradza, co czyta (Czwórka/Stacja Kultura)
Zygmunt Miłoszewski
Zygmunt MiłoszewskiFoto: www.zygmuntmiloszewski.pl

Zygmunta Miłoszewskiego znamy jako pisarza, autor kryminałów. Czwórkowi dziennikarze tym razem zapytali go o lektury, które czyta i okazało się, że niektóre nie należą do najbardziej ambitnych.
Ostatnio zafascynowały go dwie kompletnie różne pozycje. - Teraz czytam literaturę, która jest naprawdę podła. Była kiedyś "space opera", czyli rozmach, nowy świat, "Star Trek", a teraz jest "space drama", czyli relacje między ludźmi na stacji kosmicznej - wyjaśnia Miłoszewski. - Czytam cykl Davida Webera o bardzo dzielnej komandor floty międzygwiezdnej, która zostaje wysłana na odległą placówkę. To rodzaj zesłania, gdzie cierpi za błędy swoich politycznych zwierzchników.

Czytaj także: "Bezcenny" Miłoszewski >>>

Zygmunt Miłoszewski zdradza, że w cyklu Webera jest wszystko to, co lubi: prędkości są mierzone w wielokrotnościach prędkości światła, pojawiają się "wormhole", które pozwalają przedostać się z jednego końca galaktyki na drugi w okamgnieniu, są też batalie. Pisarz zauważa podobieństwo tego cyklu do literatury marynistycznej. 

Sprawdź też: Zygmunt Miłoszewski: Follett wciąga jak bagno

Z drugiej strony Zygmunt Miłoszewski zachwyca się dziełami Józefa Mackiewicza. Ostatnio przeczytał  "Sprawa pułkownika Miasojedowa". - To jest wielka literatura, pierwszoligowa - ocenia. - Polecam każdemu, kto czuje głód wielkiej literatury i wielkiej historii. Mackiewicz napisał doskonale udokumentowaną powieść historyczną, której akcja dzieje się na początku XX wieku.

Dowiedz się więcej o tych wyjątkowych lekturach słuchając załączonego fragmentu audycji "Stacja Kultura".

(pj, ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka literatura

Czytaj także

Sonia Bohosiewicz: uwielbiam czytać biografie wielkich ludzi

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 08:00
Sonię Bohosiewicz można ostatnio oglądać na scenie Teatru Polonia w Warszawie w monodramie "Chodź ze mną do łóżka" w reżyserii Adama Sajnuka. Choć aktorka ma mnóstwo obowiązków, bardzo lubi czytać i robi to w każdej wolnej chwili.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co Mateusz Damięcki czyta w wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 07:00
Mateusz Damięcki w cyklu "Gorące strony" przyznał się do fascynacji literaturą rosyjską i dodał, że nie jest na bieżąco z książkowymi nowościami. - Na co dzień mam bardzo mało czasu na czytanie - przyznał szczerze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czytamy coraz mniej książek. Jak to zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 16:38
Od lat jesteśmy świadkami dyskusji na temat postępującego spadku czytelnictwa w Polsce. Sytuacja z roku na rok przedstawia się coraz gorzej. W jaki sposób można powstrzymać ten negatywny trend?
rozwiń zwiń