Czytamy coraz mniej książek. Jak to zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 16:38
Od lat jesteśmy świadkami dyskusji na temat postępującego spadku czytelnictwa w Polsce. Sytuacja z roku na rok przedstawia się coraz gorzej. W jaki sposób można powstrzymać ten negatywny trend?
Audio
  • Czy jest prosty sposób, żeby skłonić Polaków do czytania większej liczby książek? (Czwórka/4 do 4)
Czytamy coraz mniej książek. Jak to zmienić?
Foto: Glow Images/East News

Czy jest to możliwe za pomocą szkolnych albo państwowych programów, czy też niezbędna jest inicjatywa ze strony rodziców? - Na pewno wychowanie jest niezwykle ważnym elementem, bo ktoś od najmłodszych lat mający do czynienia z książkami, prasą, po prostu czytający, z pewnością ma zdecydowanie większe szanse na wyrobienie sobie nawyku czytania - przekonywał w "4 do 4" Tomasz Jackiewicz, student polonistyki. - Nie bez racji przecież często posługujemy się powiedzeniem, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci - dodał.
PRZECZYTAJ TEŻ: Nie jest łatwo promować czytelnictwo

Nie brakuje głosów, że wobec postępującej w niezwykłym tempie technologii, książki przestały być po prostu atrakcyjne. - I tutaj jest rola rodziców, wychowawców, żeby najmłodszym nie dawać kolejnych gadżetów, lecz książki. Wiadomo, że czytanie jest trudniejsze, bardziej wymagające od obejrzenia filmu albo gry komputerowej, ale to nie znaczy, że pociechy trzeba od najmłodszych lat prowadzić za rączkę na łatwiznę - dodał Jackiewicz.
ZOBACZ: Czytelnictwo to inwestycja w przyszłość

Redaktor naczelna portalu "Lubimy czytać" Anna Misztak dostrzegła prostą zależność pomiędzy postępującym spadkiem czytelnictwa i językiem polskiego internetu. - Patrząc na różne fora, portale społecznościowe, naprawdę szybko możemy dostrzec, że jest po prostu fatalnie. Ubogość słownictwa, dramatyczna ilość błędów ortograficznych, gramatycznych, problemy z konstrukcją prostych zdań. Jest coraz gorzej.
Jak odwrócić tę tendencję? Czy czeka nas przyszłość bez książek? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy w "4 do 4".
ac, pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zygmunt Miłoszewski: Follett wciąga jak bagno

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 17:00
Książki mistrza polskiego kryminału towarzyszą nam w wakacyjnych podróżach. Bo też ten gatunek to idealna lektura na lato. My na plaży, pod palmą lub na szlaku czytamy Miłoszewskiego, a po co w tym czasie sięga sam autor?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hłasko w świecie slumsów i hipsteriady w nowej powieści Czubaja

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 07:15
- Jeśli chodzi o autorów kryminałów i thrillerów, to w swoich powieściach najchętniej rozstają się z politykami - mówi Mariusz Czubaj. Akcja jego najnowszej książki "Martwe popołudnie" dzieje się w świecie sfer rządzących, biznesmenów i ludzi mediów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co Mateusz Damięcki czyta w wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 07:00
Mateusz Damięcki w cyklu "Gorące strony" przyznał się do fascynacji literaturą rosyjską i dodał, że nie jest na bieżąco z książkowymi nowościami. - Na co dzień mam bardzo mało czasu na czytanie - przyznał szczerze.
rozwiń zwiń