X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Za co kochamy Trylogię Sienkiewicza?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 16:44
"Ogniem i mieczem" z 1884 roku, wydany dwa lata później "Potop" i zamykający trylogię w 1888 roku "Pan Wołodyjowski" to prawdziwe perły w koronie polskiej literatury. - Polacy pokochali dzieła Sienkiewicza błyskawicznie. Do dziś jest to ulubiona lektura milionów naszych rodaków - powiedział literaturoznawca Krzysztof Kowalczyk.
Audio
  • O wpływie powieści Henryka Sienkiewicza na polską kulturę opowiedział literaturoznawca Krzysztof Kowalczyk (Czwórka/Stacja Kultura)
Henryk Sienkiewicz to laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905 za całokształt twórczości
Henryk Sienkiewicz to laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905 za całokształt twórczościFoto: PAP / CAF-archiwum repr

Trylogia Henryka Sienkiewicza to jedno z najważniejszych dzieł w historii polskiej literatury. Wiele pokoleń wychowało się na tej właśnie lekturze. - Bardzo wiele osób za sprawą powieści tego pisarza poznawało nie tylko historię swojego narodu, ale też język - zauważył Kowalczyk. - Wiele pojedynczych zwrotów niejako weszło do naszego słownika mowy potocznej. Najbardziej znane to oczywiście "mów mi wuju" oraz "kończ waść, wstydu oszczędź" - dodał.
ZOBACZ: Narodowe Czytanie. Henryk Sienkiewicz - w Czwórce

Jak wspominał Kowalczyk, postacie z powieści Sienkiewicza niemal naturalnie wrosły w polską rzeczywistość. Autor dostawał masę listów od czytelników, którzy domagali się, aby w oczekiwany przez nich sposób poprowadził ich losy. - W jednym z kościołów zamówiono nawet mszę za pamięć tragiczniego zmarłego Longinusa Podbipięty - zdradził ekspert.
Więcej o wpływie Trylogii Sienkiewicza na polską kulturę - w nagraniu audycji "Stacja Kultura".
ac/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Henryk Sienkiewicz - z dala od kontrowersji

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 14:00
Jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy XIX wieku dziś nie byłby ulubieńcem prasy plotkarskiej. W życiu Sienkiewicza kontrowersji nie było.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sonia Bohosiewicz: uwielbiam czytać biografie wielkich ludzi

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 08:00
Sonię Bohosiewicz można ostatnio oglądać na scenie Teatru Polonia w Warszawie w monodramie "Chodź ze mną do łóżka" w reżyserii Adama Sajnuka. Choć aktorka ma mnóstwo obowiązków, bardzo lubi czytać i robi to w każdej wolnej chwili.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czytamy coraz mniej książek. Jak to zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 16:38
Od lat jesteśmy świadkami dyskusji na temat postępującego spadku czytelnictwa w Polsce. Sytuacja z roku na rok przedstawia się coraz gorzej. W jaki sposób można powstrzymać ten negatywny trend?
rozwiń zwiń