Za co kochamy Trylogię Sienkiewicza?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 16:44
"Ogniem i mieczem" z 1884 roku, wydany dwa lata później "Potop" i zamykający trylogię w 1888 roku "Pan Wołodyjowski" to prawdziwe perły w koronie polskiej literatury. - Polacy pokochali dzieła Sienkiewicza błyskawicznie. Do dziś jest to ulubiona lektura milionów naszych rodaków - powiedział literaturoznawca Krzysztof Kowalczyk.
Audio
  • O wpływie powieści Henryka Sienkiewicza na polską kulturę opowiedział literaturoznawca Krzysztof Kowalczyk (Czwórka/Stacja Kultura)
Henryk Sienkiewicz to laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905 za całokształt twórczości
Henryk Sienkiewicz to laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905 za całokształt twórczościFoto: PAP / CAF-archiwum repr

Trylogia Henryka Sienkiewicza to jedno z najważniejszych dzieł w historii polskiej literatury. Wiele pokoleń wychowało się na tej właśnie lekturze. - Bardzo wiele osób za sprawą powieści tego pisarza poznawało nie tylko historię swojego narodu, ale też język - zauważył Kowalczyk. - Wiele pojedynczych zwrotów niejako weszło do naszego słownika mowy potocznej. Najbardziej znane to oczywiście "mów mi wuju" oraz "kończ waść, wstydu oszczędź" - dodał.
ZOBACZ: Narodowe Czytanie. Henryk Sienkiewicz - w Czwórce

Jak wspominał Kowalczyk, postacie z powieści Sienkiewicza niemal naturalnie wrosły w polską rzeczywistość. Autor dostawał masę listów od czytelników, którzy domagali się, aby w oczekiwany przez nich sposób poprowadził ich losy. - W jednym z kościołów zamówiono nawet mszę za pamięć tragiczniego zmarłego Longinusa Podbipięty - zdradził ekspert.
Więcej o wpływie Trylogii Sienkiewicza na polską kulturę - w nagraniu audycji "Stacja Kultura".
ac/mc

Czytaj także

Henryk Sienkiewicz - z dala od kontrowersji

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 14:00
Jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy XIX wieku dziś nie byłby ulubieńcem prasy plotkarskiej. W życiu Sienkiewicza kontrowersji nie było.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sonia Bohosiewicz: uwielbiam czytać biografie wielkich ludzi

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 08:00
Sonię Bohosiewicz można ostatnio oglądać na scenie Teatru Polonia w Warszawie w monodramie "Chodź ze mną do łóżka" w reżyserii Adama Sajnuka. Choć aktorka ma mnóstwo obowiązków, bardzo lubi czytać i robi to w każdej wolnej chwili.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czytamy coraz mniej książek. Jak to zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 16:38
Od lat jesteśmy świadkami dyskusji na temat postępującego spadku czytelnictwa w Polsce. Sytuacja z roku na rok przedstawia się coraz gorzej. W jaki sposób można powstrzymać ten negatywny trend?
rozwiń zwiń