Film "Mama" Xaviera Dolana wchodzi do kin

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 14:20
W piątek 17 październik do polskich kin trafi film "Mama" Xaviera Dolana. Kanadyjska produkcja została bardzo dobrze przyjęta przez międzynarodowych krytyków, zdobywając m.in. nagrodę na festiwalu w Cannes.
Audio
  • Zdaniem Błażeja Hrapkowicza dobre recenzje filmu "Mama" są w pełni zasłużone (Czwórka/Stacja Kultura)
Anne Dorval wystąpiła w filmie Mama w roli głównej
Anne Dorval wystąpiła w filmie "Mama" w roli głównejFoto: mat. prasowe / Solopan

Czwórkowy ekspert ds. kina, Błażej Hrapkowicz, nie ma wątpliwości, że jest to kino wysokich lotów. Zarazem mamy do czynienia z kolejnym godnym pochwały punktem w reżyserkim CV tego młodego twórcy. - Dolan ma zaledwie 25 lat, a to już jego czwarty udany film. Zdaniem wielu osób wręcz najlepszy, chociaż ja się wciąż waham pomiędzy "Mama" i jego poprzednim dziełem "Na zawsze Laurence". Uważam oba te filmy za bardzo dojrzałe, w tym kontekście, że trudne tematy są w nich podejmowane naprawdę ciekawie, a wykorzystywane przez niego środki filmowe i pewne zabiegi dodatkowe (dźwięk, montaż), robią duże wrażenie - zachwalał w "Stacji Kultura" Błażej.


Hrapkowicz zauważył, że w najnowszej produkcji Dolan powraca do wątku, który obszernie poruszył już w swojej debiutanckiej produkcji "Zabiłem moją matkę" z 2009 roku. Tam również reżyser opowiadał o toksycznej relacji między synem i matką. - Tym razem jednak podszedł do niego zupełnie inaczej. W debiucie mieliśmy trochę zbuntowanego nastolatka występującego przeciwko swojej rodzicielce, a w "Mama" mamy do czynienia wręcz ze skrajną relacją miłość-nienawiść - tłumaczył krytyk filmowy.

Więcej o filmie "Mama", oryginalności Dolana i roli, jaką w filmie odgrywa muzyka oraz scenografia - w nagraniu ze "Stacji Kultura".

ac, kul

Czytaj także

Denzel Washington - Elvis Presley X muzy

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 11:50
Do kin wchodzi właśnie film "Bez litości" w reżyserii Antoine'a Fuqua. W głównej roli wystąpił Denzel Washington. Aktor, który 28 grudnia 2014 roku będzie obchodził 60. urodziny, jest jedną z ikon współczesnego kina. - Wielka charyzma i wyrazista osobowość - tak o Washingtonie powiedział w Czwórce Michał Walkiewicz, ekspert filmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patryk Vega: w "Służbach specjalnych" nie ma ani jednej sceny, która nie mogłaby się naprawdę zdarzyć

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 15:40
W "Pitbullu" sportretował środowisko policjantów. By nie zostać uznanym za "specjalistę od kina policyjnego", zaczął robić komedie. Teraz powraca ze "Służbami specjalnymi". - To obraz polskiego wywiadu we współczesnej Polsce, który działa na styku polityki, mediów, biznesu i świata przestępczego - mówi Patryk Vega, gość "Stacji Kultura".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kot jak De Niro i Brando - wtopił się w postać profesora Religi

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 11:00
- Kiedy powiedziałem znajomym, że zagram Religę, w ich oczach zobaczyłem komunikat "to już jest przegięcie, stary" - wspomina Tomasz Kot. - Trudno jest wcielać się w postać kogoś, kto funkcjonuje w świadomości większości Polaków.
rozwiń zwiń