"Trzej królowie" bez patosu

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 15:00
Polska szkoła filmowej animacji od lat cieszy się szacunkiem na całym świecie. Kolejnym dowodem jej świetnej kondycji jest krótki obraz "Trzej Królowie".
Audio
  • Zamysłem Anny Błaszczak była animacja efektowna graficznie i zabawna, pozbawiona zadęcia (Czwórka/Stacja Kultura)
Kadr z filmu Trzej Królowie - pastorałka
Kadr z filmu "Trzej Królowie - pastorałka"Foto: materiały prasowe

Scenarzystką i reżyserką tego filmu jest Anna Błaszczak. Inspiracją, a jednocześnie wyjątkowym elementem produkcji, jest oryginalna XIX-wieczna pastorałka, która pojawia się w finałowej scenie. Film, chociaż oparty na biblijnej przypowieści, ucieka od patosu. - Tekst tej pastorałki jest dość frywolny i szalony, jak na tę konwencję. Powstał w 1843 roku, co nadaje jego współczesnemu wykorzystaniu specyficznego charakteru - przyznała Błaszczak.
Osoby, które już widziały film "Trzej Królowie" podkreślają, że wyróżnia się niebanalną stroną plastyczną, która jest połączeniem kolażu, malarstwa i animacji wycinankowej. - To jest rzeczywiście coś, co charakteryzuje moje podejście do tworzenia i cieszę się, że to widać. W połączeniu z dość lekkim, często zabawnym tekstem, gwarantuje miłą rozrywkę - opowiadała.
"Trzej Królowie" będą wyświetlani w dniach 12-19 stycznia przed filmami "Wakacje Mikołajka" oraz "Alfie, mały wilkołak" w wybranych kinach sieci Multikino.
***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Anna Błaszczak, reżyserka
Data emisji: 6.1.2015
Godzina emisji: 10.00
ac/bch

Czytaj także

Kulesza i Gruszka spotkały się w... wannie

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 16:50
W trakcie Świąt Bożego Narodzenia do kin wejdzie "Pani z przedszkola". W obrazie Marcina Krzyształowicza pierwsze skrzypce grają Agata Kulesza i Adam Woronowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sin City" po polsku. Kotyński jak Miller

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 15:40
Przemek Kotyński, artysta i grafik postanowił zadebiutować w kinie ekranizacją kryminału Marcina Wrońskiego. - "Ta cholerna niedziela" zaczęła się od długiego spaceru po Lublinie - wspomina reżyser.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Zielińska: chciałabym, by święta trwały cały rok

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2014 14:00
- Gdy ma się wokół siebie dobrych ludzi wszystko inne po prostu się pojawia. Bo ludzie są najważniejsi - Katarzyna Zielińska opowiadała o tym, dlaczego święta to bardzo cenny czas.
rozwiń zwiń