"Nowy świat". Film o byciu obcym

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2016 16:00
- Nie chcieliśmy robić filmu publicystycznego, tylko opowiedzieć o losach jednostek. W tym przypadku imigrantów i uchodźców, którzy przyjechali do Polski - opowiadają twórcy filmu "Nowy świat". Premiera w piątek, 12 sierpnia.
Audio
  • "Nowy świat". Jak młodzi polscy filmowcy widzą imigrantów, którzy uczą się żyć w naszym kraju? (Stacja Kultura/Czwórka)
Nowy świat to trzy poruszające historie trójki młodych ludzi, którzy próbują odnaleźć swoje miejsce w lepszym świecie w Polsce
"Nowy świat" to trzy poruszające historie trójki młodych ludzi, którzy próbują odnaleźć swoje miejsce w lepszym świecie… w PolsceFoto: mat. promocyjne/Akson Studio

Elżbieta Benkowska, Michał Wawrzecki, Łukasz Ostalski stworzyli trzy poruszające historie młodych ludzi z Białorusi, Ukrainy i Afganistanu. - "Nowy świat" nawiązuje do zrealizowanej 10 lat temu "Ody do radości". Twórcy tamtego filmu opowiadali o młodych Polakach, którzy postanowili wyjechać zagranicę. U nas przybysze ze wschodu próbują odnaleźć szczęście w Polsce, a my pokazujemy, że nasz kraj nie jest jedynie ojczyzną emigrantów, ale też imigrantów. I że to my tak naprawdę decydujemy, kto jest "swój", a kto "obcy" - opowiada Benkowska.

Każdy z bohaterów "Nowego świata" stoi przed ważnym życiowym wyborem. Co planuje żona białoruskiego opozycjonisty? Czy uznany za zdrajcę w Afganistanie tłumacz Azzam otrząśnie się z wojennej traumy? I dlaczego pochodząca z Ukrainy aktorka teatralna będzie musiała stać się ojcem dla swojego synka – dowiesz się słuchając audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Goście: Elżbieta Benkowska, Michał Wawrzecki, Łukasz Ostalski (twórcy filmu "Nowy Świat")

Data emisji: 10.08.2016

Godzina emisji: 11.15

kul/mk

Czytaj także

"Planeta singli". Komedia romantyczna jako pole bitwy

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2016 13:00
- Reżyser Mitja Okorn jest absolutnym zabijaką. Zarzyna siebie i innych w imię rzeczy, w które wierzy. Dzięki temu widz nie musi się męczyć na filmie, który ma być dla niego rozrywką - mówi Michał Chaciński, współtwórca "Planety singli".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Wasilewski - reżyser kobiet i emocji

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 14:30
- Czasy transformacji obserwowałem z perspektywy mojej mamy, starszej siostry, ich koleżanek i przyjaciółek. Wydaje mi się, że kobietom w tamtym okresie zabrakło narzędzi, żeby rozpracować nową rzeczywistość - mówi Tomasz Wasilewski, reżyser "Zjednoczonych Stanów Miłości".
rozwiń zwiń