Katalończycy. Co łączy ich z mieszkańcami kraju nad Wisłą?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 15:00
Dzielą nas tysiące kilometrów, temperament, język i historia. - A jednak mówi się, że Katalończyk lepiej rozumie polską sztukę po polsku, niż hiszpańską po hiszpańsku - przekonuje Ewa Wysocka, autorka książki "Barcelona stolica Polski".
Audio
  • Ewa Wysocka o książce "Barcelona stolica Polski" (Stacja Kultura/Czwórka)
Katalończyków od wieków nazywają Polakami, a Polacy mają wyjątkowy sentyment do mieszkańców Barcelony - o tym m.in. pisze w swojej książce Ewa Wysocka
Katalończyków od wieków nazywają Polakami, a Polacy mają wyjątkowy sentyment do mieszkańców Barcelony - o tym m.in. pisze w swojej książce Ewa WysockaFoto: Pixabay/makunin/dom. publiczna

Katalończycy kochają Mrożka i Kantora i chodzą po ulicach, po których przechadzali się Chopin, Anders, Kapuściński i Gombrowicz. - Kiedyś jechałam metrem i zobaczyłam jak mój współpasażer zaśmiewa się do łez ze swojej lektury. Dyskretnie sprawdziłam - czytał Mrożka - opowiada gość Czwórki.

Jak nazywa się najpopularniejszy program satyryczny w katalońskiej telewizji i co ma wspólnego z naszym krajem, dlaczego katalońska "sucha krakowska" różni się smakiem od polskiej kiełbasy i czego możemy uczyć się od mieszkańców Barcelony - dowiesz się słuchając całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Materiał: Iwona Wyciechowska

Gość: Ewa Wysocka (autorka książki "Barcelona stolica Polski")

Data emisji: 31.08.2016

Godzina emisji: 10.26

kul/pj

Czytaj także

Sześć rozmów o wartościach z różnych bajek

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2016 13:31
- Każdy z sześciorga moich rozmówców cierpi na deficyt cynizmu, czyli coś bardzo pozytywnego - mówi Konrad Kruczkowski, autor książki "Halo człowiek". - To wartość bardzo dziś ważna - dodaje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Świat według Żunia". Książka dla wszystkich Innych

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2016 14:00
- Achondroplazja zdarza się rzadko, ale jest do ujarzmienia. Zarówno językowo, jak i emocjonalnie i duchowo - przekonuje Iga Zakrzewska-Morawek, autorka książki "Świat według Żunia".
rozwiń zwiń