Muzyka lat 50. Harmonia, szminka, sukienki w grochy

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 12:55
Joanna Czarkowska, Dominika Kasprzycka-Gałczyńska oraz Dominika Dulny czyli Singin' Birds to zespół rodem z lat 50. ubiegłego wieku. 3 marca do sklepów muzycznych trafi ich drugi album "Swing&Roll", a w Czwórce wokalistki opowidają m.in. skąd wzięła się ich pasja do stylistyki retro.    
Audio
  • Singin' Birds. W muzyce lat 50. liczy się technika i styl (Stacja Kultura)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrey Burmakin/Shutterstock.com

Szerokiej publiczności dały się poznać m.in. podczas 50. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a ich singiel "Chcę więcej" to prawdziwa dawka energii i optymizmu. - Kochamy tradycję śpiewania w bliskiej harmonii. Znamy historię muzyki i wzorujemy się na najlepszych, fantastycznie śpiewających kobietach, przede wszystkim z lat 50., 60. ale też 70. Poza tym pociąga nas, że muzyka ta okraszona jest sukienkami w kropki i czerwonymi ustami - mówią wokalistki z Singin' Birds.

Singin' Birds Mamy nieodparte wrażenie, że żeby się zgrać to nie wystarczy tylko znać się jako kumpelki, ale należy poznać swoje muzyczne dusze. Aby dobrze śpiewać w trójgłosie, trzeba się umieć dostosować

A na czym dokładnie polega śpiewanie w bliskiej harmonii? - Śpiewamy te same słowa, jednak każda z nas wykonuje inną linię melodyczną. W bliskiej harmonii odległości między dźwiękami są nieduże - tłumaczą Joanna Czarkowska, Dominika Kasprzycka-Gałczyńska oraz Dominika Dulny. Słuchając nagrania całej rozmowy przekonacie się, jak taka wokalna technika brzmi.

"Swing&Roll" to siedem oryginalnych piosenek oraz pięć aranżacji znanych przebojów. W Czwórce dziewczyny z Singin' Birds zdradzają, kto za ich stworzenie jest odpowiedzialny, jaką rolę w ich zespole grają panowie, czego nauczyły się w szkole muzycznej, jak to możliwe, że kobiety w latach 50. miały nienaganne fryzury oraz jak ułożyć włosy "na skarpetę".      

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Joanna Czarkowska, Dominika Kasprzycka-Gałczyńska oraz Dominika Dulny (Singin' Birds) 

Data emisji: 2.03.2017

Godzina emisji: 10.07

jsz/kul

Czytaj także

Magda Pasierska: w mojej muzyce jest schiza

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 13:25
- W moim nowym numerze "Lightly Brightly" jest wewnętrzny drive, który popycha go do przodu i powoduje reakcje - opowiada w "Stacji Kultura" wokalistka, znana m.in. z trio beatboxerskiego Me Myself And I. Czy jej solowy materiał "Mapa" oznacza rozwód z beatboxerami?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julia Pietrucha: w życiu jestem minimalistką

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 12:00
W podróże wybiera się z małym plecakiem i ukulele, a jadąc w trasę koncertową nie zapomina przede wszystkim o suszarce i desce do prasowania. Na jej krążku "Parsley" jednak "muzycznie jest bardzo kolorowo".
rozwiń zwiń